UOKiK - NIE PUBLIKOWAĆ

i

Autor: red

Gigantyczna kara nałożona przez UOKiK na pięć spółek z branży meblarskiej

2017-12-28 15:02

UOKiK nałożył jedną z najwyższych w historii urzędu kar na producentów płyt drewnopochodnych. Mają łącznie zapłacić 135 mln złotych. Spółki zawarły zakazane porozumienie, w ramach którego przez blisko cztery lata wymieniały się poufnymi informacjami oraz ustalały wspólnie ceny.  

Porozumienie obowiązywało w latach 2008-2011. Przystąpiło do niego pięciu producentów płyt wiórowych i pilśniowych, które są wykorzystywane m.in. w meblarstwie. Członkowie rozbitego przez UOKiK kartelu należą do trzech grup kapitałowych. W zmowie uczestniczyli: Kronospan Szczecinek, Kronospan Mielec, Pfleiderer Group, Pfleiderer Wieruszów i Swiss Krono.

Zobacz koniecznie: Gigantyczna kara nałożona na Getin Noble Bank

Kartel prowadził działania, wskutek których zawyżano ceny produktów i usług. Ponieważ zmowa była niejawna, jej wykrycie wiązało się z dużymi trudnościami. Porozumienie udało się wykryć dzięki współpracy UOKiK oraz spółki Swiss Krono, która przystąpiła do programu łagodzenia kar i uniknęła dzięki temu grzywny.

- Program łagodzenia kar przypomina instytucję świadka koronnego w prawie karnym. Przedsiębiorca, który jako pierwszy z uczestników zmowy dostarczy urzędowi dowody zmowy, może liczyć nawet na całkowite zwolnienie z sankcji pieniężnej. Skorzystać z niego mogą również osoby zarządzające firmą, które zagrożone są sankcją za udział w zmowie. W 2017 r. dostaliśmy pięć wniosków – tłumaczy prezes UOKiK, Marek Niechciał.

Przeczytaj też: UOKiK: bank odda klientom pieniądze za prowadzenie konta. Wraz z odsetkami

Urząd dokonał kontroli i przeszukał siedziby podejrzanych przedsiębiorstw. Informacje zdobyte w ramach tych działań oraz dostarczone przez Swiss Krono pozwoliły mu wszcząć postępowanie oraz udowodnić podejrzanym istnienie zmowy. Prezesi, członkowie zarządu oraz dyrektorzy do spraw handlowych uzgadniali ceny osobiście i telefonicznie, m.in. podczas spotkań w siedzibach spółek, na lotnisku czy w trakcie branżowych targach.

- Ustaliliśmy, że przedsiębiorcy przez prawie cztery lata ustnie uzgadniali ceny oraz wymieniali poufne informacje, np. o dacie wprowadzenia podwyżek oraz wielkości sprzedaży. Efektem tego typu działań mogą być wyższe ceny płacone przez kontrahentów. Branża meblowa generuje blisko 2 proc. polskiego PKB, dlatego porozumienie mogło mieć negatywny wpływ na krajową gospodarkę – mówi Marek Niechciał. – Skutki zmowy mogli odczuć pośrednio też konsumenci, ponieważ wyższa cena płyt wiórowych i pilśniowych mogła wpłynąć na to, że płacili więcej za meble – dodaje prezes UOKiK.

Sprawdź również: Rosyjski miliarder zatrzymany na lotnisku w Warszawie

Kara nałożona przez urząd na pięć spółek jest trzecią pod względem wielkości karą w historii UOKIK. Największa jak dotąd grzywna wyniosła 411 mln złotych. Do jej zapłacenia zostało zobligowanych siedem cementowni: Lafarge Cement, Górażdże Cement, Grupa Ożarów, Cemex Polska, Dyckerhoff Polska, Cementownie Warta i Odra. Łączna suma do zapłaty została zmniejszona i ostatecznie wyniosła 339 mln złotych.

Druga pod względem wielkości kara została nałożona przez urząd w 2006 r. na 20 banków. Wyniosła łącznie 164 mln złotych. Instytucje finansowe zawarły niedozwolone porozumienie, w ramach którego ustalały między sobą opłatę interchange pobieraną od sprzedawców za transakcję dokonaną kartą płatniczą.

Oprac. na podst. uokik.gov.pl, businessinsider.com.pl

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze