Waloryzacja emerytur

Zabraknie pieniędzy na waloryzację emerytur?! Rząd PiS ma ogromny problem

Waloryzacja emerytur i rent 2023 może być gigantyczna. Wskaźnik waloryzacji podnosi m.in. rozpędzona inflacja. Główny Urząd Statystyczny podał wstępne wyniki inflacji we wrześniu 2022 roku. Dane są zatrważające. Okazuje się, że we wrześniu inflacja wyniosła już 17,2 proc. To ogromny skok. W takiej sytuacji waloryzacja emerytur może wynieść 19,74 proc. Tak ogromna waloryzacja to gigantyczny koszt dla budżetu państwa. Okazuje się, że rząd w projekcie budżetu państwa przewidział na ten cel... zbyt małą kwotę.

Waloryzacja emerytur 2023. Rekordowa waloryzacja

Waloryzacja 2023 będzie rekordowo wysoka. Co do tego już nikt nie ma wątpliwości. Rządzący przewidują waloryzację rent i emerytur 2023 na poziomie przekraczającym 13 proc. Tymczasem wszystko wskazuje na to, że to bardzo ostrożne szacunki. Dlaczego? Parametry, które bierze się pod uwagę przy wyliczaniu wskaźnika waloryzacji, są o wiele wyższe niż dotychczas zakładano. Takim parametrem jest m.in. inflacja. Główny Urząd Statystyczny podał właśnie najnowsze szacunkowe dane dotyczące inflacji. We wrześniu inflacja wyniosła 17,2 proc. Przy takiej wysokości tego parametru, waloryzacja rent i emerytur może wynieść aż 19,74 proc.

O ile wzrosną emerytury przy inflacji 17,2 proc.

W takiej sytuacji średnia emerytura w Polsce, która wynosi nieco ponad 2,5 tys. zł wzrosłaby o 495 zł i zbliżyła się do 3 tys. zł miesięcznie. O wiele więcej zyskaliby emeryci, których świadczenie sięga 5 tys. zł. Ich emerytura wzrosłaby o tysiąc złotych. Warto podkreślić, że waloryzację świadczeń emerytalnych i rentowych wprowadzono po to, by wyrównywać różnice wynikające ze wzrostu cen. Chodziło o to, by seniorzy nie odczuwali inflacji. Cel taki jest osiągnięty w pełni tylko wtedy, gdy wskaźnik waloryzacji jest co najmniej taki jak jak poziom inflacji. Zatem zgodnie z najnowszymi danymi z GUS, powinien on być taki jak go wyliczyliśmy, czyli na poziomie przekraczającym 19 proc. Wówczas pustki  w portfelach emerytów wywołane inflacją zostałyby uzupełnione. Tymczasem inflacja jeszcze nie powiedziała ostatniego słowa. Na koniec 2022 roku może dojść do poziomu 20 proc. I bardzo powoli zacząć spadać dopiero w 2023 roku.

Zabraknie pieniędzy na wypłatę emerytur 2023?

Inflacja nakręca przyszłoroczną waloryzację emerytur. Rządzący szacują, że podwyżka świadczeń emerytalno-rentowych w 2023 będzie trochę niższa niż prognozowana przez ekspertów. W budżecie państwa zapisano wskaźnik waloryzacyjny na poziomie 13,8 proc. i zapisano na ten cel ogromną kwotę 43 mld zł. Eksperci szacują, że waloryzacja - na bazie szalejącej inflacji, wyniesie co najmniej 15 proc. Przy takim poziomie emerytur, w budżecie państwa zabraknie aż kilku miliardów złotych na wypłatę podwyżek dla seniorów! Kolejne dziesiątki miliardów zł polskiego podatnika kosztuje wypłata 13. i 14. emerytury. Czy w budżecie starczy pieniędzy na wypłatę wszystkich świadczeń dla seniorów w 2023 roku?

Sonda
Czy powinna być w 2022 roku druga waloryzacja emerytur?
Pieniądze to nie wszystko - Stanisław Szwed

Prędzej umrzemy, niż doczekamy specjalisty - mówią rozgoryczeni Polacy w kolejkach do lekarza.

Czy polska służba zdrowia UMIERA? Posłuchaj, co mówią pacjenci!

Listen to "UPADEK ochrony zdrowia! Termin za 4 lata. Nie doczekam LEKARZA!" on Spreaker.
Najnowsze