emeryt pusty portfel bieda

i

Autor: SHUTTERSTOCK ZUS już wypłaca emerytury po zmianach w podatkach

System emerytalny

Wcześniejsza emerytura czy dłuższa praca. Co się bardziej opłaca?

2022-09-24 9:00

Pomimo społecznego oporu przed podwyższeniem wieku emerytalnego, coraz więcej emerytów decyduje się na pracę zarobkową, a nie na przejście na emeryturę. Pod koniec ubiegłego roku pracowało 819 tys. emerytów i było to aż o 50% więcej niż w roku 2011. Nie ma w tym nic dziwnego – skoro żyjemy coraz dłużej i w coraz lepszym zdrowiu, to siedzenie w domu przez kolejne 20-30 lat może przerażać. Dłuższa praca czy przejście na emeryturę tak wcześnie, jak tylko się da – co się bardziej opłaca?- informuje portal Subiektywnie o Finansach.

Emerytura 2022. Co mówią wyliczenia?

Jak wylicza Monika Madej z portalu,  jeśli mężczyzna uzbierał kapitał początkowy w wysokości 500 000 zł, to po przejściu na emeryturę od razu jego świadczenie będzie wynosiło 2777 zł (kwota kapitału przez liczbę miesięcy, które mu pozostały na tym świecie). Jeśli odroczy emeryturę o dwa lata, to emerytura wzrośnie do 3205 zł. Jeśli do tego uwzględnimy, że w wyniku waloryzacji wartość świadczenia urośnie o 8%, to kwota wzrośnie do 3461 zł. To aż o 684 zł więcej.

Jeśli po tych dwóch latach sięgniemy w końcu po emeryturę i będziemy żyć 10 lat, to nasz „uzysk” wyniesie 82 080 zł. Przy skróceniu długości życia do 5 lat, zysk wyniesie już tylko 41 040 zł, zaś przy 15 latach życia – 123 120 zł. Pamiętajmy też, że dzięki zerowemu PIT, emeryt będzie mógł odkładać sobie dodatkowe pieniądze z pobieranego przez dwa lata wynagrodzenia. Dodatkowo dzięki pracy dokładamy kolejne składki na przyszłą emeryturę.

-Podchodząc do tego czysto matematycznie, odroczenie emerytury może się opłacać, bo zwiększa kwotę docelowego świadczenia. Ponadto podejmując pracę na emeryturze i jednocześnie odraczając świadczenie nie płacimy w określonych przypadkach podatku PIT. Dokładne nadwyżki finansowe zależą jednak od wielu czynników, m. in. kwoty świadczenia, kapitału początkowego i okresu o jaki dokładnie odraczamy emeryturę. Z drugiej strony kolejne dodatki tj. trzynastki, czternastki i obniżka podatków od emerytur sprawiają, że zysk, polegający na odroczeniu świadczenia staje się coraz mniej atrakcyjny. Może to zniechęcać emerytów do pozostania na rynku pracy i jednoczesnego odroczenia emerytury - wyjaśnia Monika Madej z portalu Subiektywnie o Finansach, w rozmowie z Super Biznesem. 

Forum w Karpaczu 2022: Gertruda Uścińska

Wcześniejsza emerytura czy dłuższa praca. Który wariant jest bardziej opłacalny?

Madej stwierdza, że każdy emeryt może sam takich wyliczeń dokonać, najlepiej zrobić to na kilku scenariuszach. Powinien uwzględnić kwotę kapitału początkowego, planowany okres odroczenia emerytury, potencjalny procent zwrotu z inwestycji, przewidywalną długość życia, obecny status materialny, stan zdrowia, inflację, sytuację gospodarczą, zgromadzone oszczędności i predyspozycje do oszczędzania. Mimo wszystko odpowiedź nie jest prosta i nie da się jej podjąć tylko na podstawie twardych wyliczeń.

Sonda
Czy planujesz pracować na emeryturze?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze