warto wstrzymać się z przejściem na emeryturę

i

Autor: ZOFIA I MAREK BAZAK / EAST NEWS

Gigantyczna waloryzacja. Opłaca się przejść na emeryturę od lipca

2021-05-14 9:25

Warto wstrzymać się z zamiarem przejścia na emeryturę przynajmniej do lipca. Wszystko za sprawą wskaźnika waloryzacji, który ogłosiło Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej. Wyliczenie kapitału na jej podstawie pozwoli na wypłaty większych świadczeń. Jak podał resort rodziny i polityki społecznej tegoroczny wskaźnik waloryzacji rocznej wyniesie 5,41 proc . - Jeżeli senior złoży wniosek o emeryturę w drugiej połowie roku, przynajmniej w lipcu, odczuje skutki waloryzacji w wysokości świadczenia - informuje "Fakt".

Waloryzacja składek emerytalnych jest jednym z kilku elementów, które najmocniej wpływają na wysokość przyszłych świadczeń. Jak podaje "Fakt" warto wstrzymać się z przejściem na emeryturę i przypomina, że wraz z zakończeniem pracy, ZUS wylicza wysokość naszego świadczenia. Kapitał ten Zakład dzieli poprzez prognozowaną długość życia. Zebrane składki i kapitał początkowy są wcześniej waloryzowane. Dzieje się to w drugiej połowie roku (roczna waloryzacja ma miejsce w czerwcu).

Tym samym jeżeli senior złoży wniosek o emeryturę w drugiej połowie roku, przynajmniej w lipcu, odczuje skutki waloryzacji w wysokości świadczenia. Tegoroczny wskaźnik waloryzacji rocznej wyniesie 5,41 proc. - podał resort rodziny i polityki społecznej. Oznacza to, że ZUS ponownie przeliczy kapitał początkowy i składki zebrane przez seniora uwzględniwszy powyższy wskaźnik.

Rekordowe podwyżki. Superwaloryzacja rent i emerytur POTWIERDZONA!

Dziennik przytacza przykład 60-letniej kobiety, która ma na koncie w ZUS 500 tys. złotych. Jeżeli przejdzie na emeryturę teraz, to dostanie 2024 złote miesięcznie. Zebrany przez nią kapitał ZUS podzieli przez prognozę dalszego życia, która w przypadku 60-latków wynosi ok. 247 miesięcy.

- Jeżeli jednak poczeka do lipca, to jej środki na koncie w ZUS wzrosną. Po uwzględnieniu wskaźnika waloryzacji na koncie będzie mieć 527 050 złotych, dzięki czemu miesięcznie otrzyma nie 2024 złote emerytury, ale 2134 złote - wylicza "Fakt".

Nowy ład. 500 plus i kompleksowa pomoc dla młodych, rodziców, seniorów

Sonda
Czy najbogatsi powinni płacić wyższy podatek?

Jeżeli senior zdecyduje się wstrzymać z przejściem na emeryturę, niech uważa, żeby nie przegapił innego terminu. W tym roku bowiem w listopadzie mają być wypłacone 14. emerytury, które maksymalnie wyniosą 1250 złotych i 88 gr. Aby ich nie stracić, senior musi złożyć wniosek o emeryturę do końca października.

Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze