Adam Glapiński

i

Autor: Marek Kudelski/SUPER EXPRESS Adam Glapiński

Campus Polska Przyszłości 2022

"Glapińskiego trzeba postawić przed Trybunałem Stanu". Mocne groźby na Campusie Polska

2022-08-28 5:01

Na Campusu Polska Przyszłości 2022 Szymon Hołownia i Rafał Trzaskowski nie szczędzili gorzkich słów na temat polityki banku centralnego. Najostrzej jednak wypowiadał się lider Polski 2050, który stwierdził, że Adama Glapińskiego trzeba postawić przed Trybunałem Stanu. Przypomnijmy, że ostatnio gdy opozycja sugerowała, że prezes banku centralnego powinien zostać usunięty ze stanowiska, NBP złożyło zawiadomienie do prokuratury.

Szymon Hołownia grozi Adamowi Glapińskiemu Trybunałem Stanu

Adam Glapiński, mimo tego, że jest tylko jednym z członków Rady Polityki Pieniężnej (która podejmuje decyzje przez głosowanie), jest obecnie w Polsce "twarzą" podwyżek stóp procentowych, oraz wysokiej inflacji (o którą również wiele osób obwinia bank centralny). Dlatego też wielu kredytobiorców nie pała wobec prezesa NBP zbyt dużym zaufaniem i spory poklask zbierają słowa krytyki w jego kierunku. Takowe padły także na Campusie Polska Przyszłości 2022 w trakcie debaty Rafała Trzaskowskiego i Szymona Hołowni.

- Inflacja wygląda tak, że to jest pisowskie podejście do gospodarki. [...] Na każdy problem jest drukarka, wydrukować pieniądze i rozrzucić helikopterem. To oni nas wpędzili w ten problem. Trzeba ich rozliczyć i rozliczymy. Trzeba niektórych postawić przed Trybunałem Stanu. Niektórzy mówili, że Glapińskiego trzeba wyprowadzić w kajdankach. Nie, jego trzeba postawić przed Trybunałem Stanu - grzmiał lider Polski 2050.

Wojciech Warski, Pieniądze to nie wszystko

Jak zareaguje Adam Glapiński? Ostatnio skończyło się zgłoszeniem do prokuratury

- Ja porównuję PiS do pijaka, który jedzie samochodem, którym jest Polska. Jego trzeba zatrzymać, wyrwać kluczyki [...] Ale trzeba czekać do wyborów - podkreślił Hołownia.

Przypomnijmy, że już lider PO, Donald Tusk zapowiedział, że Adam Glapiński powinien zostać "wyprowadzony" z gabinetu. Z kolei Tomasz Siemoniak z PO dodał, że zrobią to "silni ludzie". Narodowy Bank Polski po tych słowach opozycjonistów zareagował zgłoszeniem do prokuratury o podejrzeniu popełnienia przestępstwa. 

Dyskutujący z Szymonem Hołownią Rafał Trzaskowski unikał tak ostrych stwierdzeń, choć zaznaczył że winnym inflacji jest choćby "bank centralny, który wykonuje polecenia polityków".

Sonda
Czy Adam Glapiński powinien zostać na stanowisku szefa NBP?

Czy rząd zapewni Polakom opał na zimę?

Prognozy są pesymistyczne. Włącz podcast i posłuchaj!

Listen to "Teraz zostało już tylko różaniec odmawiać - Bogusław Grabowski o kryzysie węglowym [Express Biedrzyckiej]" on Spreaker.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki