Upały nie odpuszczają. Jak zachować bezpieczeństwo podczas wypoczynku nad wodą?

i

Autor: Pixabay.com

Klimat

Globalne ocieplenie ma znaczenie. W Polsce wzrośnie popyt na klimatyzację i systemy chłodzenia

2023-07-28 13:22

Polska znalazła się na liście 50 krajów, które mają odczuć wzrost temperatury będący skutkiem globalnego ocieplenia. Jak twierdzą brytyjscy naukowcy na łamach "Nature Sustainability". Wszystko wskazuje na to, że w Polsce wzrośnie popyt na klimatyzację i systemy chłodzenia.

Dramatyczne skutki globalnego ocieplenia

Wystarczy, że na świecie zwiększy się średnia temperatura o jedynie 1,5 stopnia Celsjusza oraz osiągnięcie 2 stopni Celsjusza powyżej poziomu sprzed epoki przemysłowej, a wiele krajów będzie miało większe zapotrzebowanie na systemy chłodzenia. Jak wskazują brytyjscy naukowcy, w najgorszej sytuacji będą kraje afrykańskie, takie jak Republika Środkowoafrykańska, Burkina Faso, Mali, Sudan, Nigeria i Kongo - wysokie temperatury mają utrudnić normalne życie.

Naukowcy z uniwersytetu w Oxford oparli się na globalnym modelu ogólnej cyrkulacji atmosferycznej i historycznych danych lat klimatycznych (lata 2006-2016) stworzyli wskaźnik Cooling Degree Days (CDD). Wskaźnik ma badać skalę ocieplenia i zapotrzebowania na chłód. CDD jest wyznaczane na bazie średnich temperatur powietrza, z których wyznacza się temperaturę standardową. Po wykonaniu pomiarów rocznych opracowań wskaźnika, powstała lista krajów, które dotknie ocieplenie od 1,5 stopnia Celsjusza do 2 stopni Celsjusza. Podzielono je na te, na których ocieplenie dotknie mieszkańców sposób bezwzględny (poważne skutki ocieplenia) i te, które będą miały większe zapotrzebowanie na systemy chłodzenia.

Polska na liście krajów, które będą musiały się dostosować do nowych warunków

Na liście 50 krajów, którym wzrośnie zapotrzebowanie na systemy chłodzenia, gdyż nie są przystosowane do wysokich temperatur znalazła się Polska, która zajęła 21. miejsce. Na szczycie listy znalazły się Irlandia, Szwajcaria i Wielka Brytania. 

Eksperci zaznaczają jednocześnie, że nie ma pewności kiedy i w jakiej skali wzrośnie temperatura w danych krajach, oraz jaką rolę odegra wilgotność. Jak jednak twierdzą, nawet niewielkie zmiany temperatur będą miały spory wpływ na ekspozycję na ciepło i zapotrzebowanie na chłodzenie, co będzie wymagało adaptacji od poszczególnych państw. 

Pieniądze to nie wszystko Marcin Ociepa
Sonda
Czy wierzysz w globalne ocieplenie?

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze

Materiał sponsorowany