Gotówka na początek

2011-04-20 4:00

Polacy są wyjątkowo przedsiębiorczy i mają wiele świetnych pomysłów na własne firmy. Jak wykazały najnowsze badania rynkowe, zakładają je coraz chętniej. Problemem jest brak pieniędzy, niezbędnych do tego, aby wprowadzić przedsiębiorstwo na rynek. Na szczęście w takich sytuacjach można liczyć na wsparcie instytucji finansowych.

Przekonała się o tym Weronika Jaskólska z Wrocławia (33 l.), mama dwojga dzieci w wieku przedszkolnym. - Mąż nie zarabia kokosów, potrzeby dzieci rosną, dlatego na wiele rzeczy brakuje nam pieniędzy - mówi pani Weronika. - Z zawodu jestem architektem zieleni, pomyślałam więc o firmie zajmującej się projektowaniem ogrodów. Ale cały mój "firmowy majątek" to umiejętności i zapał do pracy. Projektować mogłabym w domu, ale do tego niezbędny jest komputer, wygodne biurko i dobre oprogramowanie graficzne. Spore pieniądze są też potrzebne na reklamę internetową i ogłoszenia w lokalnej prasie, bez których nie mogłabym liczyć na klientów - opowiada.

Szukanie pożyczki

Kiedy podliczyła wszystkie potrzeby, pomyślała: to koniec, nie dam rady. Banki udzielając pożyczki żądają zabezpieczeń, a większe sumy oferują dopiero wtedy, kiedy firma może pochwalić się dochodami. Pożyczka hipoteczna, która faktycznie jest dobrym źródłem finansowania dla początkujących przedsiębiorców, w jej przypadku nie wchodziła w grę. Odpadał też kredyt pod zastaw samochodu. Mogła ubiegać się o dotacje z urzędu pracy, ale okazało się, że musi poczekać, bo pula pieniędzy na wsparcie lokalnej przedsiębiorczości już się wyczerpała.

- Zależało mi na czasie, więc udałam się do Kasy Stefczyka. Tam poradzono mi, że w mojej sytuacji mogę skorzystać z szybkiej pożyczki gotówkowej w kwocie minimum 1000 złotych. Zdecydowałam się na pożyczenie 10 tysięcy złotych na okres 60 miesięcy. Nie potrzebowałam żadnych zaświadczeń o zarobkach i szybko otrzymałam gotówkę - wyjaśnia.

Ruszaj po dotację

Banki niezbyt chętnie udzielają pożyczek drobnym przedsiębiorstwom, które dopiero zaczynają działać na rynku. Firma, która nie ma pozytywnej historii finansowej, nie może liczyć na pożyczkę rzędu kilkudziesięciu tysięcy złotych. W wypadku większych sum konieczne są zwykle zabezpieczenia. Dobrym źródłem finansowania dla kogoś, kto dopiero rozkręca swój biznes, jest pożyczka hipoteczna, jednak większość banków udziela kredytów tylko do 60 proc. wartości nieruchomości.

Jeśli chcesz założyć firmę i potrzebujesz zastrzyku gotówki, możesz skorzystać też ze wsparcia instytucji innych niż finansowe. W wypadku, gdy jesteś osobą bezrobotną mającą dobry pomysł na założenie własnej firmy, możesz zwrócić się o pomoc do swojego urzędu pracy. Musisz się jednak liczyć z tym, że z pieniędzy, które tu otrzymasz, nie będziesz mógł sfinansować opłat administracyjnych ani wynagrodzeń dla pracowników swojej firmy. Tę jednorazową pomoc z urzędu pracy będziesz mógł natomiast przeznaczyć na zakup niezbędnego sprzętu. Musisz także pamiętać, że w przypadku ubiegania się o pomoc w urzędzie pracy konieczne będzie przygotowanie biznesplanu.

Konieczny biznesplan

Szczegółowy biznesplan, czyli analiza opłacalności twojego biznesu, jest niezbędny także w przypadku ubiegania się o dofinansowanie z Unii Europejskiej w ramach któregoś z programów. Warto ubiegać się o wsparcie unijne w ramach tak zwanych regionalnych programów operacyjnych (RPO), o ile w twoim województwie realizowany jest program wsparcia, z którego możesz skorzystać, aby założyć niewielką firmę. Wsparcia dla małych i średnich przedsiębiorstw, pochodzącego z funduszy Unii Europejskiej oraz ze środków budżetu państwa, udziela Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP), a dla rolników chcących założyć własny biznes Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR).

Rozmowa z Grzegorzem Nowakiem, prezesem zarządu Towarzystwa Zarządzającego SKOK Sp. z o.o. SKA: Zakładamy własną działalność - jak odnaleźć się na rynku

W dobie kryzysu niełatwo jest odnaleźć się na rynku pracy. Aby przełamać stagnację, Polacy często decydują się na założenie własnego przedsiębiorstwa. Jednak problemy piętrzące się na początku nowej drogi mogą odstraszać. Jakie przeszkody czekają na młodych przedsiębiorców i jak je przezwyciężyć wyjaśnia Grzegorz Nowak, prezes zarządu Towarzystwa Zarządzającego SKOK Sp. z o.o. SKA.

- Czy Polacy są przedsiębiorczy?

- Po okresie transformacji Polacy zaczęli funkcjonować w gospodarce rynkowej i o dziwo, szybko przystosowali się do nowych warunków. Zaowocowało to wzrostem liczby małych i średnich przedsiębiorstw, a także ich wzmożonym wpływem na polską gospodarkę. Właściciele firm dostrzegają konieczność inwestowania we własny potencjał, w wiedzę i naukę. Stając przed wyborem stagnacja czy rozwój, coraz częściej wybierają rozwiązania, które zapewniają dobry start na rynku pracy. Niestety, choć Polacy są aktywni i przedsiębiorczy, skomplikowane procedury niezbędne do założenia własnej firmy wciąż mogą odstraszać.

- Jakie są największe bariery w założeniu i rozkręceniu firmy? Czy jest na nie jakaś recepta?

- Jak już wspomniałem, początkujących przedsiębiorców często odstrasza nadmiar formalności, przez które muszą przebrnąć, oraz urzędów, które trzeba odwiedzić. Dodatkową przeszkodą pozostają jeszcze finanse. Założenie własnej firmy wiąże się przecież z niemałymi kosztami, a poziom oszczędności zgromadzonych przez osoby, które dopiero rozpoczynają działalność gospodarczą, jest zwykle zbyt niski. W tej sytuacji jedynym rozwiązaniem bywa zwrócenie się o pomoc do instytucji finansowej.

- Właśnie, ale jak na młodych przedsiębiorców patrzą banki i inne instytucje finansowe?

- Nie jest tajemnicą, że wiele banków nie chce udzielać pożyczek firmom, które dopiero rozpoczynają swoją działalność. Co więcej, duże firmy, istniejące na rynku od lat, mają zwykle łatwiejszy dostęp do usług bankowych. A przecież udział małych i średnich przedsiębiorstw w wytwarzaniu PKB sprawia, że nie mogą one stale pozostawać w cieniu biznesowych gigantów. W trudnej sytuacji z pomocą przychodzą instytucje, które nie są bankami komercyjnymi - na przykład kasy oszczędnościowo-kredytowe. SKOK-i jako spółdzielnie - ze względu na spółdzielczy charakter - oferują korzystne produkty i usługi finansowe, zapewniając przy tym szybką decyzję kredytową i minimum formalności. Dla przedsiębiorców przygotowaliśmy korzystne pożyczki, konta firmowe oraz - dostępny w ofercie Towarzystwa Zarządzającego SKOK Sp. z o.o. SKA - leasing.

- Jakie korzyści początkującym przedsiębiorcom zapewnia leasing?

- Oferta leasingowa powinna trafić przede wszystkim do średnich i małych przedsiębiorstw. Tego typu firmy zwykle potrzebują szybko i łatwo dostępnego sprzętu w postaci samochodów, maszyn specjalistycznych czy pojazdów rolniczych, więc oferta leasingu, która ogranicza formalności do minimum, stanowi doskonałe rozwiązanie. Z leasingu mogą skorzystać także przedstawiciele wolnych zawodów: architekci, lekarze, prawnicy, inżynierowie czy maklerzy, którzy do pracy potrzebują specjalistycznego sprzętu. Dla nich posiadamy szczególnie elastyczną ofertę dostępną na stronie www.leasingskok.com.pl oraz w Kasach Stefczyka.

Słowniczek Pożyczka hipoteczna

Jest to kredyt pod zastaw nieruchomości, np. mieszkania lub domu, tańszy niż kredyt gotówkowy i mający zwykle dłuższy okres spłaty. Pożyczki hipoteczne spłaca się zwykle 10 lat, a nawet dłużej. Wysokość takiej pożyczki może wynieść 60-70, a nawet 100 proc. wartości nieruchomości stanowiącej zastaw. Z zaciągnięciem pożyczki hipotecznej wiążą się koszty prowizji oraz często wycena lokalu, który ma być zastawem.

Pożyczka inwestycyjna

Jest to pożyczka na cele inwestycyjne, która ma sfinansować wydatki pożyczkobiorcy o charakterze inwestycyjnym, czyli związane wyłącznie z prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą. Zabezpieczenie jest w wypadku takiej pożyczki uzależnione od wysokości pożyczanej kwoty, a ta z kolei jest uzależniona od zdolności pożyczkowej.

Leasing

Leasing jest formą finansowania polegającą na nabyciu prawa używania rzeczy w zamian za określone opłaty. Leasing to forma umowy cywilnoprawnej zbliżona do najmu czy dzierżawy. Leasingodawca kupuje wskazaną rzecz (najczęściej samochód lub maszynę) i przekazuje leasingobiorcy tę rzecz w użytkowanie na czas określony. W zamian za to pobiera od leasingobiorcy opłaty leasingowe. Opłaty leasingowe są ustalane w drodze negocjacji, ale z ograniczeniami wynikającymi z przepisów prawnych i podatkowych.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze