Rząd przedstawia nowy program socjalny dla seniorów, który będzie funkcjonował w latach 2021-2025, a w każdym roku jego budżet wyniesie 40 mln złotych. Nabór ofert w rządowym programie "Aktywni+" rozpocznie się już na początku przyszłego roku.
Celem programu jest jak największe zaktywizowanie osób starszych tak, by jak najaktywniej uczestniczyły we wszystkich dziedzinach życia społecznego, czytamy w komunikacie na stronie rządowej.
„ Priorytetem polityki senioralnej rządu jest wsparcie seniorów na możliwie wielu obszarach. Bardzo zależy nam na tym, żeby osoby starsze były jak najdłużej aktywne, rozwijały swoje kompetencje i zainteresowania w jesieni życia, a proces starzenia się społeczeństwa traktowany był jako wyzwanie i szansa na rozwój, a nie jego zagrożenie” - powiedziała minister Marlena Maląg i dodała, że nowa inicjatywa ma stanowić istotne narzędzie w realizacji polityki senioralnej rządu.
W ramach programu „Aktywni plus”, organizacje pozarządowe i inne uprawnione podmioty, które działają na rzecz seniorów, będą mogły ubiegać się o dofinansowanie swoich projektów. Kwotą od 25 do 250 tysięcy zł.
ZASIŁEK POGRZEBOWY 7000 zł? Wiceminister Rodziny o GIGANTYCZNEJ podwyżce
Cztery obszary dofinansowania
Dofinansowanie będzie przyznawane w czterech priorytetowych obszarach.
Pierwszym z nich ma być aktywność społeczna, która ma obejmować wszelkie działania mające na celu zwiększenie udziału osób starszych w aktywnych formach spędzania czasu wolnego, wspieranie osób starszych, które nie mogą działać samodzielnie, rozwijanie wolontariatu osób starszych w środowisku lokalnym oraz zwiększenie zaangażowania osób starszych w obszarze rynku pracy.
Kolejnym partycypacja społeczna, która przyczynia się do wzmocnienie samoorganizacji środowiska osób starszych oraz zwiększenia ich wpływu na decyzje dotyczące warunków życia obywateli.
Następny obszar to cyfryzacja. Chodzi o wszelkie działania na rzecz zwiększania umiejętności posługiwania się nowoczesnymi technologiami i korzystania z nowych mediów przez osoby starsze, a także upowszechnianie i wdrażanie rozwiązań technologicznych sprzyjających włączaniu społecznemu oraz bezpiecznemu funkcjonowaniu osób starszych.
Ostatnim obszarem finansowania mają być działania mające na celu wzmacnianie relacji międzypokoleniowych, a także kształtowanie i utrwalanie pozytywnego wizerunku osób starszych, a także zwiększanie bezpieczeństwa seniorów.
Ze względu na obecną sytuację epidemiologiczną, inicjatywa ma być przystosowana do panujących warunków, co ma sprzyjać pełnemu wykorzystaniu potencjału organizacji pozarządowych do realizacji założeń przedsięwzięcia Aktywni plus.
Masz telefon na abonament? Nadchodzą wielkie zmiany. Możesz sporo zyskać