MINISTERSTWO FINANSÓW.

i

Autor: mf.gov.pl

Gubisz się w Polskim Ładzie? Resort opublikował komunikat o karach

2022-01-14 12:38

Ministerstwo Finansów w komunikacie opublikowanym na stronie internetowej resortu obiecuje, że nie będzie karać za błędy w rozliczeniach podatników. To wynik chaosu związanego z wprowadzonym od stycznia Polskim Ładem, kiedy to okazało się, że tysiące osób niespodziewanie dostało pensje niższe nawet o kilkaset zł.

Już od początku wprowadzenia Polskiego Ładu księgowi i kadrowi zgłaszali problemy z wypłacanymi pensjami. Jet reakcja Ministerstwa Finansów w tej sprawie. W zamieszczonym, na stronie internetowej resortu komunikacie resort zapewnia, że urzędnicy nie będą karać za błędy w rozliczeniach. Jak podaje portal rp.pl -księgowi oczekują jednak konkretów, a nie ogólnego komunikatu na stronie internetowej.

Problemy z rozliczaniem dotyczą osób zarabiających do 12,8 tys. zł brutto miesięcznie. Z założeń Polskiego Ładu wynikało, że mieli nie stracić na zmianach w podatkach, osoby zarabiające do 5,7 tys. zł brutto miały nawet zyskać.

Po pierwszych styczniowych wypłatach okazało się jednak, że część z tych osób dostała mniejsze pensje niż wcześniej. W reakcji minister finansów wydał rozporządzenie o zaliczkach na PIT, które ma te różnice wyrównać. Każe rozliczać pensje na dwa sposoby: najpierw zgodnie z Polskim Ładem, potem z przepisami z zeszłego roku. I wybierać korzystniejszą dla pracownika metodę. Tak, żeby na Polskim Ładzie nie tracił.  Jak podaje rp.pl - księgowi od początku twierdzili, że nie da się go wykonać. Systemy kadrowo-płacowe zostały bowiem przystosowane do Polskiego Ładu i nie ma technicznej możliwości podwójnego naliczania pensji. Księgowi oczekują oficjalnych gwarancji związanych z zaliczkami na podatek.

Zapłacimy mniej za jedzenie, paliwo i rachunki! Sejm podjął decyzję

Branżowe organizacje księgowych wystosowały w tej sprawie wspólny apel. Podkreślały w nim, że rozporządzenie zostało wydane z naruszeniem ustawowej delegacji i są bardzo poważne wątpliwości, czy należy je w ogóle stosować.

Tańczące z promocjami 11.01.2022

W komunikacie  MF podkreśliło, że jest świadome wyzwań związanych z nowymi zasadami naliczania wynagrodzeń. Obiecało, że urzędnicy będą wspierać przedsiębiorców na kontrolach. A na koniec zadeklarowało: „wprowadzenie tak istotnych zmian może powodować pewne trudności, dlatego zapewniamy, że żadne nieświadome błędy (w tym popełnione przez księgowych) związane z nowymi regulacjami nie spotkają się z sankcjami".

Najnowsze dane GUS o inflacji. Zbliżamy się do dwucyfrowej wartości!

Jakie gwarancje daje komunikat Ministerstwa Finansów? Formalnie niewielkie, nie ma bowiem takiej mocy jak interpretacja ogólna czy oficjalne objaśnienia, które chronią podatników. Nie jest też wiążący dla urzędników. Takie komunikaty mają jedynie znaczenie w sporach z fiskusem, w których podatnicy powołują się na zasadę zaufania do organów państwa – pisze „Rzeczpospolita”.

Sonda
Czy zyskasz na Polskim Ładzie?
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Najnowsze