Sejm zagłosował za tarczą antyinflacyjną 2.0. Polaków czekają ogromne obniżki podatków
Tarcza antyinflacyjna 2.0 to już druga reakcja rządu na rekordowe odczyty inflacji, której wskaźnik jest niebezpiecznie blisko dwucyfrowej wartości. Rząd zdecydował się tym samym na obniżenie obciążeń fiskalnych, które są istotną składową cen podstawowych produktów w sklepach. Tańsze ma być jedzenie, rachunki za prąd, gaz i ciepło, a także paliwo. W poniższej galerii prezentujemy ile można zaoszczędzić na zmianach.
ZOBACZ: Czy tarcza antyinflacyjna zadziała? Analitycy oceniają
Niższy VAT na żywność. Spadną ceny rachunków za prąd, gaz i ogrzewanie
Podatek VAT na podstawowe produkty żywnościowe ma spaść do zero procent. W efekcie rodziny, mogą zaoszczędzić nawet kilkadziesiąt złotych miesięcznie na zakupach. Oprócz tego najubożsi mogą liczyć na dodatek osłonowy, świadczenie pieniężne, które pomoże im w sfinansowaniu podstawowych potrzeb.
Sprawdź to: Sejm przyjął tzw. Lex Czarnek! Odrzucono wniosek o wotum nieufności wobec Bortniczuka [RELACJA WIDEO]
Od 2022 roku miały drastycznie wzrosnąć rachunki za prąd, gaz i ogrzewanie, choćby ze względu na wzrost kosztów uprawnień do emisji CO2. W niektórych wypadkach mówiono o wzroście o nawet kilkaset procent! Tarcza antyinflacyjna również obejmuje obniżkę VAT-u na media.
VAT na gaz zostanie obniżony z 8 proc. do 0 proc., na prąd z 23 proc. do 5 proc., a na ciepło z 8 proc. do 5 proc. To już druga tego typu obniżka z rzędu, wcześniej rząd obniżał podatki w grudniu, ale ze względu na kolejne odczyty inflacyjne, zdecydował się na bardziej zdecydowaną obniżkę.
Spadnie także VAT na paliwo z 23 procent do 8 proc. W efekcie ceny na stacjach mają sięgać ok. 5 zł za litr benzyny 95 oraz oleju napędowego. Oznaczałoby to również znaczny spadek ceny autogazu LPG, do ok. 2,60-2,80 zł za litr.
Tarcza antyinflacyjna 2.0 w drodze legislacyjnej
Jeśli rząd uchwali ustawę, a następnie podpisze ją prezydent Andrzej Duda, to niższe podatki powinny wejść w życie od 1 lutego bieżącego roku. Obniżone obciążenia podatkowe będą obowiązywać do 31 lipca 2022 roku.