Sejm RP

i

Autor: Wikipedia, CC, 2010, Fot. Kalinka261015 Sejm RP

Zapłacimy mniej za jedzenie, paliwo i rachunki! Sejm podjął decyzję

2022-01-13 18:26

Sejm podjął dzisiaj (13.01.2022) decyzję w sprawie tarczy antyinflacyjnej 2.0, czyli obniżki podatków, która ma złagodzić skutki inflacji. Projekt został skierowany do dalszych prac w komisji, ale jest na dobrej drodze do uchwalenia. W ustawie założono obniżkę podatku VAT na żywność, a także na gaz, prąd, ciepło oraz paliwa. Wiadomo już ile oszczędzą Polacy.

Sejm zagłosował za tarczą antyinflacyjną 2.0. Polaków czekają ogromne obniżki podatków

Tarcza antyinflacyjna 2.0 to już druga reakcja rządu na rekordowe odczyty inflacji, której wskaźnik jest niebezpiecznie blisko dwucyfrowej wartości. Rząd zdecydował się tym samym na obniżenie obciążeń fiskalnych, które są istotną składową cen podstawowych produktów w sklepach. Tańsze ma być jedzenie, rachunki za prąd, gaz i ciepło, a także paliwo. W poniższej galerii prezentujemy ile można zaoszczędzić na zmianach.

ZOBACZ: Czy tarcza antyinflacyjna zadziała? Analitycy oceniają

Niższy VAT na żywność. Spadną ceny rachunków za prąd, gaz i ogrzewanie

Podatek VAT na podstawowe produkty żywnościowe ma spaść do zero procent. W efekcie rodziny, mogą zaoszczędzić nawet kilkadziesiąt złotych miesięcznie na zakupach. Oprócz tego najubożsi mogą liczyć na dodatek osłonowy, świadczenie pieniężne, które pomoże im w sfinansowaniu podstawowych potrzeb.

Sprawdź to: Sejm przyjął tzw. Lex Czarnek! Odrzucono wniosek o wotum nieufności wobec Bortniczuka [RELACJA WIDEO]

Emeryci pokłócili się o DROŻYZNĘ na bazarze. Czy tarcza ANTYINFLACYJNA PiS uratuje Polaków? | KOMENTERY

Od 2022 roku miały drastycznie wzrosnąć rachunki za prąd, gaz i ogrzewanie, choćby ze względu na wzrost kosztów uprawnień do emisji CO2. W niektórych wypadkach mówiono o wzroście o nawet kilkaset procent! Tarcza antyinflacyjna również obejmuje obniżkę VAT-u na media.

VAT na gaz zostanie obniżony z 8 proc. do 0 proc., na prąd z 23 proc. do 5 proc., a na ciepło z 8 proc. do 5 proc. To już druga tego typu obniżka z rzędu, wcześniej rząd obniżał podatki w grudniu, ale ze względu na kolejne odczyty inflacyjne, zdecydował się na bardziej zdecydowaną obniżkę. 

Spadnie także VAT na paliwo z 23 procent do 8 proc. W efekcie ceny na stacjach mają sięgać ok. 5 zł za litr benzyny 95 oraz oleju napędowego. Oznaczałoby to również znaczny spadek ceny autogazu LPG, do ok. 2,60-2,80 zł za litr.

Sonda
Czy tarcza antyinflacyjna faktycznie obniży ceny?

Tarcza antyinflacyjna 2.0 w drodze legislacyjnej

Jeśli rząd uchwali ustawę, a następnie podpisze ją prezydent Andrzej Duda, to niższe podatki powinny wejść w życie od 1 lutego bieżącego roku. Obniżone obciążenia podatkowe będą obowiązywać do 31 lipca 2022 roku. 

Sonda
Czy tarcza antyinflacyjna faktycznie obniży ceny?
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Najnowsze

Materiał sponsorowany