Inflacja GUS w grudniu 2021.
Zgodnie z danymi GUS, inflacja (ceny towarów i usług konsumpcyjnych) w grudniu 2021 wyniosła 8,6 proc. w skali rok do roku, wskaźnik utrzymuje się na podobnym poziomie względem ubiegłego miesiąca. To o tyle dobra wiadomość, że wskaźnik wzrostu cen wyhamował, a o tyle zła, że nie zaczął spadać. W stosunku do listopada 2021, ceny wzrosły o 0,9 proc.
ZOBACZ Czy tarcza antyinflacyjna zadziała? Analitycy oceniają
Według danych GUS, największy wzrost cen względem grudnia 2020 roku dotyczy kosztów transportu, bo aż o 22,7 proc. Znacznie wzrosły także koszty użytkowania mieszkania lub domu i nośników energii (11,2 proc.), a także ceny żywności i napojów bezalkoholowych (8,6 proc.). O 8,4 proc. podrożały usługi w restauracjach i hotelach, o 6,2 proc. rekreacja i kultura, a o 5,7 proc. wzrosły ceny wyposażenia mieszkania.
Jak podaje GUS, łączność jest droższa o 5,4 proc., edukacja o 4,4 proc. Usługi i towary związane ze zdrowiem są droższe o 3,4 proc., a napoje alkoholowe i wyroby tytoniowe o 2,5 proc. Inne towary i usługi podrożały o 3,4 proc.
Podano także inflację średnioroczną, która wyniosła w 2021 roku 5,1 proc. Dla porównania, szacunek na 2020 rok wyniósł 3,4 proc.
Rekordowe odczyty inflacji. Rząd rusza z tarczą antyinflacyjną
Odczyty inflacyjne w tym roku Polsce są rekordowe, ostatni raz wskaźniki były tak wysokie 20 lat temu. Minister finansów zapowiada, że w przyszłym roku inflacja będzie podwyższona, ale powinniśmy spodziewać się jej wyhamowania. Wysoki poziom inflacji wywołał także reakcje rządu, który zaczął błyskawicznie przygotowywać ustawy obniżki podatków.