Najnowsze dane GUS o inflacji. Zbliżamy się do dwucyfrowej wartości!

2022-01-14 10:03
Złotówka
Autor: Shutterstock

Główny Urząd Statystyczny podał dziś, że inflacja w grudniu w stosunku rok do roku wyniosła 8,6 proc. Dla porównania, w listopadzie wskaźnik wyniósł tyle samo (8,6 proc.), a w październiku 6,8 proc. Wygląda więc na to, że dynamika wzrostu cen wyhamowała, jednak wciąż utrzymuje się na bardzo wysokim poziomie. Wciąż jesteśmy niebezpiecznie blisko dwucyfrowej inflacji. Inflacja średnioroczna w 2021 roku wyniosła 5,1 proc. (w 2020 roku wynosiła 3,4 proc.).

Inflacja GUS w grudniu 2021. 

Zgodnie z danymi GUS, inflacja (ceny towarów i usług konsumpcyjnych) w grudniu 2021 wyniosła 8,6 proc. w skali rok do roku, wskaźnik utrzymuje się na podobnym poziomie względem ubiegłego miesiąca. To o tyle dobra wiadomość, że wskaźnik wzrostu cen wyhamował, a o tyle zła, że nie zaczął spadać. W stosunku do listopada 2021, ceny wzrosły o 0,9 proc.

ZOBACZ Czy tarcza antyinflacyjna zadziała? Analitycy oceniają

Express Biedrzyckiej - Marek Sawicki: W nowy rok wejdziemy z dwucyfrową inflacją

Według danych GUS, największy wzrost cen względem grudnia 2020 roku dotyczy kosztów transportu, bo aż o 22,7 proc. Znacznie wzrosły także koszty użytkowania mieszkania lub domu i nośników energii (11,2 proc.), a także ceny żywności i napojów bezalkoholowych (8,6 proc.). O 8,4 proc. podrożały usługi w restauracjach i hotelach, o 6,2 proc. rekreacja i kultura, a o 5,7 proc. wzrosły ceny wyposażenia mieszkania.

Jak podaje GUS, łączność jest droższa o 5,4 proc., edukacja o 4,4 proc. Usługi i towary związane ze zdrowiem są droższe o 3,4 proc., a napoje alkoholowe i wyroby tytoniowe o 2,5 proc. Inne towary i usługi podrożały o 3,4 proc. 

Podano także inflację średnioroczną, która wyniosła w 2021 roku 5,1 proc. Dla porównania, szacunek na 2020 rok wyniósł 3,4 proc.

Rekordowe odczyty inflacji. Rząd rusza z tarczą antyinflacyjną

Odczyty inflacyjne w tym roku Polsce są rekordowe, ostatni raz wskaźniki były tak wysokie 20 lat temu. Minister finansów zapowiada, że w przyszłym roku inflacja będzie podwyższona, ale powinniśmy spodziewać się jej wyhamowania. Wysoki poziom inflacji wywołał także reakcje rządu, który zaczął błyskawicznie przygotowywać ustawy obniżki podatków.

Sonda
Czy poszedłbyś na demonstrację przeciw drożyźnie?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze