Kolejny rekord cen energii. "Dzień jak co dzień"

2021-11-23 14:42
Energetyka
Autor: Shutterstock Energetyka

Na Towarowej Giełdzie Energii padł rekord, cena sięgnęła 747,49 zł za MWh. To rekordowy szczyt, ostatni raz tak wysokie wartości były 22 lata temu. Problem w tym, że sytuacja w energetyce jest już na tyle poważna, że nikogo nie dziwi ciągły wzrost cen. Ekspert od rynku energii Jan Kurzak napisał na swoim Twitterze, że kolejny rekord to "dzień jak co dzień".

Ceny energii sięgają szczytów, eksperci przyzwyczaili się do drożyzny

Ceny energii znowu biją rekordy, co oczywiście przełoży się z czasem na nasze rachunki za prąd. Tomasz Soroko pisze na Twitterze, że po raz pierwszy w produkcie kwartalnym Towarowej Giełdy Energii, cena przekroczyła 500 zł za MWh. Drastyczne wzrosty powodują wysokie uprawnienia do emisji CO2, które wzrosły w poniedziałek o ponad 70 euro za tonę. Ostatni raz tak drogo było ok. 15 lat temu.

ZOBACZ Gigantyczna podwyżka prądu. Zobacz, o ile więcej zapłacisz?

Złote Laury 2021. PKN Orlen odegra ważną rolę w transformacji energetycznej

Jak podaje portal green-news.pl, z racji, że Polska energetyka jest oparta na elektrowniach węglowych, do kosztów emisji dopłacają konsumenci. W zależności od tego, jaki węgiel jest używany, ceny są wyższe o dodatkowe 300-350 zł MW/h. Green-news.pl podaje, że wpływy z handlu emisją trafiają do budżetu państwa, aby wspierać transformację energetyczną. Za opieszałość państwa w zmianie polskiej energetyki, znów zapłacą Polacy.

Czy tarcza inflacyjna pomoże na wysokie ceny energii?

Rząd zapowiedział, że w ramach tarczy antyinflacyjnej, wprowadzone zostaną dopłaty do prądu. Skorzystać z nich mają najuboższe gospodarstwa domowe, które mogą mieć problemy z opłaceniem rachunków. Premier zapowiedział w ramach pakietu pomocowego obniżkę akcyzy na nośniki energii. Tarcza inflacyjna jest jednak rozwiązaniem doraźnym i tymczasowym. Do realnej obniżki w energetyce, potrzebna jest transformacja energetyczna.

Sonda
Obawiasz się podwyżki cen prądu?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze