Henryk Kania

i

Autor: materiały prasowe Henryk Kania

Kiełbasiany król Henryk K. może trafić do tego aresztu [ZDJĘCIA]

2020-12-30 9:00

Henryk K., znany biznesmen, poszukiwany listem gończym został zatrzymany w Argentynie. Przebywa w areszcie domowym. Jednak niebawem może rozpocząć się procedura jego ekstradycji. Kiedy wróci już do Polski, to najprawdopodobniej trafi do aresztu śledczego na Śląsku.

Henryk K., znany biznesmen nazywany także królem kiełbasianego imperium, został namierzony przez prokuraturę i zatrzymany w stolicy Argentyny Buenos Aires. Były właściciel zakładów mięsnych Henryk K. trafił do aresztu domowego. Trwa jego procedura ekstradycyjna. Za zarzucane mu czyny grozi mu do 15 lat więzienia. A o co dokładnie chodzi? Jeżeli uda się sprowadzić Henryka K. do Polski, to w Śląskim Wydziale Zamiejscowym Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Katowicach usłyszy zarzuty dotyczące udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, a także dokonania potężnych oszustw oraz popełnienia przestępstw skarbowych. A określenie "potężne" nie jest w tym przypadku przesadzone, gdyż łączna kwota, którą miał wyłudzić Henryk K. przekracza 800 milionów złotych. 

Henryk K. król kiełbasianego imperium ujęty w Argentynie

List gończy za Henrykiem K. został wystawiony w marcu tego roku. Lista zarzutów, która ciąży na Henryku K. może zszokować. Były prezes i główny udziałowiec zakładów mięsnych podejrzewany jest o to, że wymieniał się pustymi fakturami, których było aż 5,5 tys. ze spółką zależną Rubin Energy. Łączna wartość faktur miała wynosić 740 mln złotych. Henryk K. podejrzewany jest również o wyłudzenie podatku VAT na kwotę wynoszącą ok. 30 mln złotych. Ponadto miał także narazić Skarb Państwa na straty w wysokości 40 mln złotych (z tytułu podatku VAT).

Kim jest upadły biznesmen Henryk K.?

Napisy z długiej celi…

Jeśli procedura ekstradycyjna powiedzie się i Henryk K. wróci do Polski, to najprawdopodobniej trafi do aresztu śledczego w Katowicach. Areszt śledczy w Katowicach to jedna z największych jednostek penitencjarnych na Śląsku. Mieści się w wybudowanym pod koniec XIX wieku gmachu przy ulicy Mikołowskiej.

Najnowsze