Hipermarket czynny w sobotę do północy? Tak sieci szykują się na zakaz handlu

2018-02-08 10:00

W związku ze zbliżającą się datą wejścia w życie zakazu handlu w niedziele coraz to nowe sieci rozważają wydłużenie godzin pracy. Do Lidla, Biedronki czy Netto może dołączyć znany hipermarket. Na wzór Tesco, który od wielu lat posiada placówki pracujące 24 godziny na dobę, w soboty byłby czynny nawet do północy.

Hipermarkety z sieci Carrefour mogą być czynne nawet do północy – donosi „Rzeczpospolita". Godziny pracy zostałyby wydłużone w soboty ze względu na konieczność zamknięcia sklepów w niedzielę. W bardziej komfortowej sytuacji jest właściciel Tesco, konkurenta francuskiej sieci, który przyzwyczaił już klientów do tego, że jego wybrane placówki są czynne całą dobę. Zakupy o dowolnej porze można zrobić np. w Warszawie i Krakowie. Nie znamy jeszcze szczegółów dotyczących nowych godzin otwarcia hipermarketów Carrefour, ale zapytaliśmy o nie biuro prasowe Carrefour Polska.

Zobacz: Żabce zakaz handlu w niedzielę niestraszny

- Ograniczenie handlu w niedzielę wymaga głębokich zmian organizacyjnych. To wyzwanie nie tylko dla organizacji pracy w sklepie, ale także całego łańcucha dostaw, komunikacji, czy oferty handlowej. Obecnie Carrefour analizuje sytuację, aby zaproponować taki model działania, zgodny z nowo uchwaloną ustawą, który najlepiej odpowie na potrzeby pracowników i klientów.

Polecamy: Zakaz handlu nie obejmie Żabki? Wyjaśniamy, dlaczego sklepy będą mogły być czynne

Carrefour nie jest odosobniony w swoich planach. Już teraz wiadomo, że wybrane sklepy z sieci Biedronka w soboty będą czynne do 23.00, a wszystkie sklepy z sieci Lidl – do 22.00, przy czym ten drugi dyskont rozważa zmiany, za sprawą których pracownicy rozpoczynaliby w poniedziałek pierwszą zmianę już o godz. 5.00 rano. Wydłużenie godzin pracy w piątki i soboty poprzedzające te niedziele, które nie będą handlowe, zapowiedziała również sieć Netto. Natomiast Żabka, której większość placówek działa we franczyzie, może być otwarta nawet przez siedem dni w tygodniu, ale pod warunkiem, że w niedziele za kasą staną właściciele sklepów, będą osobiście obsługiwać klientów i pracować na własny rachunek. Z przywileju pracy w niedzielę będą mogli korzystać również inni sprzedawcy, dla których ustawa przewiduje wyjątki, np. rolnicy sprzedający swoje produkty na bazarach.

Oprac. na podst. pulshr.pl, superbiz.se.pl, fakty.interia.pl

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze