Ignacy Łukasiewicz moneta NBP

i

Autor: NBP Ignacy Łukasiewicz moneta NBP

Historyczna moneta NBP z wybitnym Polakiem. Jego wynalazek to przełom

2022-03-20 16:02

200 lat temu, 15 marca urodził się Ignacy Łukasiewicz, Polak którego wynalazek okazał się światowym przełomem. Z tej okazji NBP wypuściło specjalną, kolekcjonerską monetę z wizerunkiem polskiego farmaceuty. Srebrna moneta o nominale 10 zł została wybita w limitowanym nakładzie do 10 tys. sztuk. Bank centralny przygotował też specjalny film poświęcony życiu Łukasiewicza.

Ignacy Łukasiewicz. Polak, który wynalazł metodę destylacji ropy naftowej i przyczynił się do powstawania etyki biznesu

Ignacy Łukasiewicz urodził się w 1820 roku we wsi Zaduszniki na Podkarpaciu. Dzięki niemu Polska znalazła się w gronie  trzech największych wydobywców ropy naftowej na świecie. Gdy w 1859 roku Amerykanie zaczęli wydobywać ropę w Pensylwanii, w Polsce już od czterech lat działał pierwszy szyb naftowy we wsi Bóbrka. To właśnie Polak przekazał firmie Standard Oil Company (za którą stoi John Rockefeller) tajemnicę, jak destylować ropę naftową.

Co ciekawe, Ignacy Łukasiewicz przekazał swój wynalazek za darmo, gdyż uznał, że jego wynalazek ma służyć ludzkości, a nie zbijaniu wielkiej fortuny. Polak miał również nowatorskie podejście do pracowników. Zatrudnieni przez niego mogli liczyć na emeryturę, bezpłatne leczenie i edukację dzieci.

Prezes NBP o wpływie wojny na Ukrainie na Polską gospodarkę

Ignacy Łukasiewicz za swoją działalność został nagrodzony przez papieża Piusa IX. Polski przedsiębiorca wspierał finansowo Powstanie Styczniowe. Z okazji 200-urodzin Łukasiewicza i wybicia kolekcjonerskiej monety, NBP przygotowało też specjalny film - „Łukasiewicz – pionier społecznego zaangażowania biznesu”. To opowieść o człowieku, który sprawił, że Polska znalazła się w gronie trzech największych wydobywców ropy naftowej na świecie. W filmie poznamy też Łukasiewicza jako filantropa. Dla drapieżnego środowiska XIX-wiecznych kapitalistów, to był szok. Nasz bohater zakładał kasy pożyczkowe ratujące chłopów przed popadnięciem w przysłowiową galicyjską nędzę. Finansował budowę dróg, mostów, szkół i świątyń – w powiecie krośnieńskim mówi się, że tamtejsze drogi są brukowane guldenami Łukasiewicza, a papież Pius IX nagrodził go zaszczytnymi wyróżnieniami. Będąc patriotą, wspierał finansowo Powstanie Styczniowe i pomagał powstańczym uchodźcom.

Okolicznościowa moneta NBP

Srebrna moneta z Ignacym Łukasiewiczem ma nominał 10 zł i masę 31,1 g. Na jej rewersie jest wizerunek polskiego przedsiębiorcy, domniemany prototyp lampy naftowej oraz widok na kopalnię ropy naftowej w Bóbrce. Nakład limitowano do 10 tys. sztuk. W Oddziałach Okręgowych NBP i sklepie internetowym kolekcjoner można ją zakupić za kwotę 290 zł brutto.

Sonda
Zbierasz monety?
Najnowsze