biznes ekonomia finanse rating wykres

i

Autor: Shutterstock ile wyniesie przyszła wartości twoich aktywów w określonym terminie

IKE lub ZUS. Co wybrać po likwidacji OFE? Premier już zdecydował

2021-03-10 17:46

Koniec OFE. Co zrobić ze zgromadzonym kapitałem w Otwartych Funduszach Emerytalnych? To pytanie, które zadaje się 15 milionów Polaków. Na podjęcie decyzji mam czas do końca sierpnia, ale niektórzy już zdecydowali. Były premier i były prezes NBP Marek Belka ogłosił, co zrobi ze swoimi pieniędzmi ulokowanymi na koncie w OFE.

Koniec OFE. Co stanie się z naszymi pieniędzmi?

Przed tygodniem Rada Ministrów przyjęła projekt ws. przeniesienia środków z otwartych funduszy emerytalnych (OFE) na indywidualne konta (IKE). Zgodnie z nim, od 1 czerwca do 2 sierpnia będzie czas na złożenie deklaracji o przeniesieniu środków z OFE do ZUS. Konta w OFE ma ok. 15,4 mln członków, a średnie saldo na rachunku to 9 tys. 689 zł.

Każdy uczestnik OFE będzie miał do wyboru dwie możliwości: przeniesienie środków na indywidualne konto emerytalne (opcja domyślna) oraz złożenie deklaracji o przeniesieniu swoich środków w całości do ZUS.  Zgodnie z przyjętym projektem, wypłata środków z IKE będzie możliwa po osiągnięciu wieku emerytalnego i będzie wolna od podatku.

Gigantyczne podwyżki podatków. Sprawdź, kto zapłaci więcej!

Express Biedrzyckiej - Sławomir Nitras: Tusk nie powinien był zabierać pieniędzy z OFE

Choć czas na złożenie deklaracji o przeniesieniu środków z OFE do ZUS mamy od 1 czerwca do 2 sierpnia, to niektórzy już zadeklarowali, co zrobią ze zgromadzonym kapitałem w OFE. Były premier, były prezes NBP, europoseł Marek Belka w "Faktach po Faktach" w TVN24 był pytany, jaki wybór by doradzał: ZUS czy IKE. - ZUS - odpowiedział zdecydowanie Belka. - Mimo tego, że wszyscy psioczą na Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Ale w ZUS-ie panują dosyć przejrzyste zasady indeksacji. Jeszcze nigdy nie zdarzyło się, żeby ZUS jakiejkolwiek emerytury, jakiegokolwiek innego świadczenia na czas nie wypłacił - powiedział.

Sonda
Rząd ostatecznie likwiduje OFE. Co zrobisz ze zgromadzonymi tam pieniędzmi?

ZUS czy IKE? Co wybrać?

O zalety i wady obu proponowanych przez rząd rozwiązań, zapytaliśmy eksperta z Instytutu Emerytalnego. - Największym plusem przeniesienia środków do ZUS jest brak 15 proc. podatku Morawieckiego - przekonuje Oskar Sobolewski. Nasz rozmówca dodaje, że wybierając ZUS nie zapłacimy opłaty przekształceniowej, ale zarzekamy się dziedziczenia tych środków. - W przypadku IKE musimy zapłacić karną opłatę w wysokości 15 proc., natomiast nie mamy żadnej gwarancji, że za kilka lat kolejna władza nie zdecyduje się w inny sposób opodatkować tych środków - podkreśla Sobolewski. Jaką radę ma dla uczestników OFE? Ekspert tłumaczy, że im jesteśmy starsi, tym bardziej opłaca się nam skierować swój kapitał z OFE do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze