Doustna szczepionka przeciw COVID-19 może być rozsyłana pocztą. Na razie trwają badania

i

Autor: Getty Images

Ile kosztują szczepionki na COVID-19? Najtańsza szczepionka na koronawirusa

2021-03-24 14:13

Szczepionki na koronawirusa są dostępne już w wielu krajach. Ostatnio wybuchło ogromne zamieszanie wokół szczepionki firmy AstraZeneca. Na rynku oficjalnie dostępne są jeszcze szczepionki BioNTech/Pfizer i Moderna. Mówi się jeszcze o istnieniu szczepionek rosyjskich i chińskich. W najbliższych tygodniach lub miesiącach na rynku pojawią się kolejne preparaty. Poszczególne kraje kupują różne szczepionki i oferują je swoim obywatelom. Jednak zwykle obywatel nie ma wyboru i musi decydować się na konkretny preparat. Tymczasem na czarnym rynku sytuacja jest inna. Ile kosztują szczepionki na covid-19 i która jest najtańsza?

Koronawirus szaleje. Na świecie trwa wielkie szczepienie ludności. Do dyspozycji jest kilka preparatów: firmy AstraZeneca, BioNTech / Pfizer i Moderna. Niebawem zapewne dołączą do tego zestawu kolejne preparaty. Wyścig koncernów medycznych trwa. Oficjalnie szczepionki są darmowe, ale obywatele tak naprawdę nie mają wyboru i chcąc się zaszczepić muszą decydować się na te preparaty, które akurat ich władze zakupiły. Niektórzy z niecierpliwością czekają na to, aż szczepionki tak jak leki, będą dostępne w aptekach i każdy będzie mógł sam po konsultacji ze swoim lekarzem wybrać preparat dla siebie. Ale póki co oficjalnie jest to niemożliwe. No właśnie, a co się dzieje nieoficjalnie? Okazuje się, że czarny rynek kwitnie. Kaspersky Lab przeanalizował kilkanaście witryn internetowych i znalazł reklamy sprzedaży trzech rodzajów szczepionek przeciwko koronawirusowi - Moderna, Pfizer-BioNTech i AstraZeneca, a także kilka jeszcze niezarejestrowanych w Europie . Ceny za dawkę, której potrzebuje jedna osoba, mieszczą się w przedziale od 250 (975 zł) do 1200 dolarów (4,6 tys. zł), a średnie ceny wynoszą około 500 dolarów (1,9 tys. zł).

ZOBACZ: Wysokie kary za brak maseczki na twarzy

A ile tak naprawdę może kosztować szczepionka na COVID-19. Pojawiają się rozmaite informacje na ten temat, bo koncerny nie chwalą się kwotami, jakie żądają za swoje preparaty. Tajne dane o cenach szczepionek przeciw COVID-19 na opublikowała na swoim Twitterze Eva De Bleeker, belgijska sekretarz stanu ds. budżetu. Post szybko został usunięty, jednak wcześniej wychwyciły go media. Jakie stawki tam padły? Cena za tzw. szczepionkę oxfordzką firmy AstraZeneca może wynosić 1,78 euro (prawie 8 złotych). Szczepionka Johnson & Johnson ma kosztować 8,50 dolara (ok. 30 złotych) , Sanofi / GSK - 7,56 euro (ok. 33 euro). Preparat opracowany przez BioNTech / Pfizer ma kosztować 12 euro (ok. 53 złotych), CureVac 10 euro (ok. 44 złotych), a cena za szczepionkę Moderny trzeba dać 18 dolarów (ok. 65 złotych).

POLECANE: Twardy lockdown w Polsce. Ograniczenia wracają

QUIZ: Sprawdź, co wiesz o szczepieniach

Pytanie 1 z 7
Szczepienia zalecane:
E-polska: wpływ pandemii na cyfryzację
Najnowsze