drożyzna, inflacja, pieniądze

i

Autor: Shutterstock drożyzna, inflacja, pieniądze

Zarobki Polaków

Ile naprawdę zarabiają Polacy? Najlepiej płatne zawody. Nowe dane GUS

2022-08-10 13:31

Jakie są najlepiej płatne zawody w 2022? Co dwa lata Główny Urząd Statystyczny publikuje raport przedstawiający strukturę zatrudnień w firmach, w których pracuje co najmniej 10 osób. Dokument ten zawiera medianę płac i zarobki w niektórych zawodach. Zobacz, jakie zawody znalazły się na liście najlepiej płatnych zawodów w 2022 roku. Co ciekawe, na podium nie ma lekarza czy kontrolera lotów.

Najlepiej płatne zawody w Polsce

Jakie są najlepiej płatne zawody w Polsce w 2022 roku? Okazuje się, że najlepsze płace są na stanowisku kierownika ds. finansów (do tej grupy należy stanowisko księgowego) i mogą sięgać 30 tys.  zł. Najniższe stawki oscylują w okolicach 14 tys. zł. Mediana to 18 tys. zł (czyli połowa zarabia mniej, a druga połowa więcej). Drugie miejsce na tej liście zajmuje adwokat z wynagrodzeniem 25 tys. zł. Mediana w tym zawodzie wynosi 12 tys. zł. Natomiast trzecią lokatę zajmuje programista z miesięczną pensją rzędu 20 tys. zł i 7,5 tys. zł dla startujących w branży. Mediana w przypadku zarobków programistów to 8 tys. zł miesięcznie. Tak prezentuje się wielka trójka. Zatem wybierając kierunek kształcenia, warto wziąć te dane pod uwagę. Ale w wielu innych zawodach również nie jest źle. Nie sposób nie zauważyć, że na podium zabrakło m.in. lekarza czy kontrolera ruchu lotniczego, a nie jest tajemnicą, że są to dobrze płatne profesje.

Praca w Polsce. W tych zawodach są dobre zarobki

Dobrze zarabiają także inżynierowie ds. optymalizacji procesów. W tym przypadku pensja osiąga poziom 16 tys. zł. Natomiast Key Account Manager może liczyć na wynagrodzenie rzędu 14 tys. zł. Zaskoczeniem jest brak na topliście takich profesji jak lekarz czy kontroler ruchu lotniczego, bo nie jest tajemnicą, że w tych dziedzinach można bardzo dużo zarobić. 

W tych zawodach są wysokie zarobki (wynagrodzenie miesięcznie):

  • kierownik ds. finansów (do tej grupy należy stanowisko księgowego) 30 tys. zł
  • adwokat 25 tys. zł
  • programista 20 tys. zł
  • inżynier ds. optymalizacji procesu 16 tys. zł
  • key account manager 14 tys. zł
Sonda
Co jest lepszym rozwiązaniem w dzisiejszych czasach: praca na etacie, czy własny biznes?
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Najnowsze

Materiał sponsorowany