pan policjant

i

Autor: FB Wielkopolska Policja

Bez podwyżek będą protesty

Ile naprawdę zarabiają policjanci? Mundurowi żądają podwyżek i zapowiadają protesty

2022-10-21 9:45

Związkowcy związani z sektorami siłowymi takimi jak Policja, Straż Pożarna, Straż Graniczna czy Służba Więzienna żądają 20-procentowych podwyżek dla siebie oraz pracowników cywilnych. Ze względu na brak możliwości strajku - szykują potężną demonstrację.

Wielka manifestacja "Solidarności" w Warszawie

17 listopada 2022 roku w Warszawie odbędzie się manifestacja "Solidarności". W przemarszu wezmą również udział przedstawiciele służb mundurowych. Wczesniej, bo 9 listopada 2022 roku mundurowi związani z Forum Związków Zawodowych pojawią się pod siedzibą rządu. Będą wśród nich policjanci, pogranicznicy, strażacy, strażnicy więzienni oraz pracownicy cywilni z całej Polski.

"W czwartek w południe, podczas Rady Federacji Związków Zawodowych Służb Mundurowych, przedstawiciele wszystkich największych central służb mundurowych w kraju jednogłośnie zagłosowali za takim rozwiązaniem" - poinformował Rafał Jankowski przewodniczący Zarządu Głównego NSZZ Policjantów cytowany przez portal money.pl.

Służby mundurowe mają konkretne postulaty

Wybór daty nie jest przypadkowy - manifestacja odbędzie się dzień po posiedzeniu rządu. Kapitan Bartłomiej Mickiewicz, przewodniczący Krajowej Sekcji Pożarnictwa oraz szef Krajowego Sekretariatu Służb Publicznych NSZZ "Solidarność" podkreślił, że w przypadku gdy nie uda się zawrzeć porozumienia z rządem dotyczącego trzech głównych postulatów "Solidarności" – tj. 20 proc. podwyżek płac w budżetówce, uchwalenia emerytur stażowych oraz zamrożenia cen energii - wówczas do porozumienia dojdzie w centralach związkowych. Skutkiem tego porozumienia będzie strajk solidarnościowy. 

Rząd odrzuca wszystkie propozycje. Będzie strajk pracowników Policji?

Zgodnie z zasadami funkcjonariuszom służ mundurowych nie wolno strajkować - mogą to jednak zrobić pracownicy cywilni. Na łamach portalu money.pl Kapitan Bartłomiej Mickiewicz zaznaczył, że "Solidarność" jest jedyną centralą będącą w sporze zbiorowym z rządem i jedyną, która wyznaczyła konkretny termin wielkiej demonstracji (swój udział zapowiedziały dziesiątki tysięcy policjantów i strażaków).

"Trudno pogodzić się z tym, że funkcjonariusze służb mundurowych i pracownicy cywilni tych formacji mają dostać w przyszłym roku 7,8 proc. waloryzacji, podczas gdy emerytom świadczenia wzrosną prawie o 14 proc." - podkreślił Kapitan Mickiewicz cytowany przez portal money.pl.

Rząd odrzucił wszystkie propozycje "Solidarności", m.in. dwuetapowe podwyżki płac (w tym roku 5 proc., a w przyszłym 15 proc.). Kapitan Mickiewicz obawia się, że decyzje rządu doprowadzą do tego, że doświadczeni funkcjonariusze skorzystają z prawa do emerytury znacznie szybciej.

Wizja masowych odejść i kwestia niskich zarobków w Policji

Mirosław Soboń, policjant z Bytomia, przewodniczący Komisji Międzyzakładowej NSZZ "Solidarność" Regionu Śląsko – Dąbrowskiego poinformował, że  na Górnym Śląsku w najbliższym czasie odejście ze służby deklaruje aż 10 proc. doświadczonych funkcjonariuszy. Deklarują również udział w warszawskiej demonstracji - aktualnie zamiast mandatów wręczają kierowcom pouczenia za wykroczenia drogowe.

Rafał Jankowski również obawia się  masowych odejść z Policji. W rozmowie z portalem money.pl podkreśla, że paraliżowanie służb bezpieczeństwa w aktualnej sytuacji (wojna w Ukrainie itp.) jest skrajnie nieodpowiedzialne. 

Związkowcy podkreślają, że pracownicy cywilni Policji zarabiają spośród wszystkich służb mundurowych najmniej. Danuta Hus, wiceprzewodnicząca Komisji Krajowej Związku Zawodowego Pracowników Policji poinformowała, że blisko 12 tys. osób zatrudnionych w strukturach Policji miało wyrównania wynagrodzeń do minimalnej krajowej. 

Z kolei Joanna Stec-Trzpil, przewodnicząca KK ZZPP wyliczyła, że w skali 10-letniej do końca bieżącego roku inflacja uszczupli wynagrodzenia pracowników Policji średnio o 1650 zł. Zapowiada również ostrą walkę - nie zdradza jednak żadnych konkretów dotyczących działań czy planów. Podkreśla jedynie, że będzie to "duże zaskoczenie".

Zarobki w Policji 2022

Początkujący policjant może liczyć na uposażenie w wysokości około 4090 złotych netto. Funkcjonariusz zatrudniony w drogówce może liczyć na około 4626 złotych netto uposażenia. Pensja ta jest niższa od zarobków innych funkcjonariuszy policji. Zarobki w polskiej policji uzależnione są od stopnia i stanowiska funkcjonariusza. Policjant służby kryminalnej otrzymuje uposażenie w wysokości od 5300 do 7280 złotych netto.

Sonda
Czy służby mundurowe powinny otrzymać podwyżki?
Pieniądze to nie wszystko. Waldemar Buda

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze