Gigantyczne zarobki
Zatrudnione osoby są skrupulatnie selekcjonowane i szkolone. Niewiele osób po szkoleniu zasiądzie później na stanowisku kontrolerskim. W Polsce szkolenie kontrolerów trwa niespełna dwa lata. To najkrócej w porównaniu z innymi europejskimi państwami. W tym czasie, kandydaci poznają procedury, ćwiczą na symulatorach, udoskonalają język angielski i po każdym z etapów, zdają egzaminy.
Kontrolerzy w Warszawie zarabiają średnio ok. 33,5 tys. zł miesięcznie, a w pozostałych regionach ok. 18,5 tys. zł miesięcznie. Dodatek stażowy wynosi od 3 proc. do 20 proc. kontrolerzy ruchu lotniczego mają dodatkowy, 15-dniowy płatny urlop. Oprócz tego PAŻP prowadzi Pracowniczy Program Emerytalny, gdzie odkłada dodatkowe 7 proc. pensji pracownika. PAŻP jest jedyną w kraju instytucją szkolącą oraz zatrudniającą kontrolerów ruchu lotniczego.
Dzień Kontrolerów Ruchu Lotniczego
Za bezpieczeństwo w przestrzeni powietrznej naszego kraju odpowiada Polska Agencja Żeglugi Powietrznej, która zatrudnia kontrolerów, a także szkoli kandydatów do tego zawodu. W celu zapewnienia ciągłości w ruchu lotniczym, służby nawigacyjne pracują 24 godziny na dobę, każdego dnia w roku.
Święto zostało ustanowione na pamiątkę wydarzeń z 1961 roku. Tego dnia powstała Międzynarodowa Federacja Stowarzyszeń Kontrolerów Ruchu Lotniczego IFATCA (International Federation of Air Traffic Controllers). W Polsce Dzień Kontrolera obchodzony jest od 14 lat. W rekordowym przedpandemicznym roku, polscy kontrolerzy obsługiwali nawet 3,5 tys. operacji lotniczych dziennie.