Jarosław Kaczyński, Mateusz Morawiecki

i

Autor: Paweł Dąbrowski/SUPER EXPRESS

Gigantyczne pieniądze

Ile PiS wyda na jeden głos? Kalkulacja przedwyborczych obietnic dla emerytów

2022-11-25 11:22

Prawo i Sprawiedliwość szykuje się do wyborów w 2023 roku licząc, że uda im się wygrać na trzecią kadencję. Choć partia rządząca traci poparcie, to stara się uzyskać przychylność seniorów, poprzez świadczenia takie jak 13. i 14. emerytura, a pojawiają się doniesienia o nawet 15. emeryturze. Trudno im się dziwić, bo grupa wiekowa 50+ stanowi coraz większą siłę w społeczeństwie. Ile będą kosztować obietnice wyborcze PiS w przeliczeniu na głosy?

Ile PiS "zapłaci" za jeden głos?

W Polsce jest ponad 6 mln emerytów, a wraz z osobami 50+ (ok. 9 mln osób) stanowią 38 proc. społeczeństwa i połowę wyborców (w 2020 30 mln Polaków było uprawnionych do głosowania). Jeśli weźmiemy pod uwagę wydatki rządu - 13. i 14. emerytury wraz z waloryzacją kosztowały w 2022 roku 49 mld zł, a w przyszłym roku - jak wyliczała minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg - koszty wyniosą 70 mld zł.

Jeśli więc podzieli się koszt emerytalnych wydatków w budżecie w 2023 roku przez liczbę emerytów, wyjdzie ok. 11 666 zł na głowę - czyli można powiedzieć, że PiS planuje wydać ponad 11 tys. zł za każdy głos w wyborach. Jeśli weźmiemy pod uwagę osoby w wieku 50+, to ok. 5 tys. zł. Jeśli do tego doliczylibyśmy 15. emeryturę, możemy spodziewać się, że ta kwota znacznie wzrośnie.

PiS ma duże poparcie w największej grupie społecznej. Czy grozi nam geriokracja?

Polskie społeczeństwo się starzeje, co wpływa również na to, że to starsze osoby mają większe znaczenie w wyborach niż młodzi. Według prognoz Komisji Europejskiej przed 2070 roku ludność Polski spadnie o niecałe 20 proc. przed 2070 roku, a udział osób starszych w społeczeństwie przekroczy 65 proc. GUS zwraca uwagę, że w latach 2000-2021 zwiększyła się liczebność osób w wieku poprodukcyjnym (ponad 60 lat dla kobiet i ponad 65 lat dla mężczyzn) z 2,9 mln do 8,5 mln. Ich odsetek w liczbie ludności wzrósł z 15 proc. do ponad 22 proc.

Dlatego nie powinno dziwić, że rząd kieruje więcej obietnic wyborczych do seniorów i "odpuszcza" sobie walkę o młode pokolenie. Jak wynika z sondażu Ipsos dla OKO.Press choć Prawo i Sprawiedliwość zyskałoby w wyborach parlamentarnych 2023 32 proc. głosów, a Koalicja Obywatelska 27 proc. Choć liderem wyborczym byłby PiS, to opozycja mogłaby stworzyć rząd. Co jednak ciekawe w sondażu można zauważyć, że PiS ma aż 49 proc. głosów wyborców w wieku 50+, gdy KO ma ich tylko 28 proc. Partia rządząca w ostatnim czasie straciła nieco poparcia w tej grupie (o 4 punkty procentowe), ale liczne obietnice mogą odwrócić ten trend w przyszłym roku.

Pieniądze to nie wszystko. Witold Orłowski
Sonda
15. emerytura to dobry pomysł?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze