praca

i

Autor: SHUTTERSTOCK (2) praca

Zapracowany jak Polak

Jak długo pracują Polacy, a ile Holendrzy? Przepaść na rynku pracy

2024-06-11 14:28

Najnowsze dane Eurostatu pokazują ile "kosztuje" nas doganianie bogatego Zachodu. O ile, po krajach zachodnich widać, że pracują coraz krócej, to w krajach rozwijających się jak Polska czy inne z byłego bloku wschodniego, są w czołówce najbardziej zapracowanych narodów w Europie. Jak podaje europejski urząd statystyczny, w większości krajów UE, tydzień pracy trwa od 35 do 40 godzin. Średnia dla Polski wynosi 39,3 godziny tygodniowo. To ile pracuje statystyczny Francuz, Niemiec, Grek, a ile Rumun i Polak?

Zapracowany jak Polak. Wyprzedzają nas tylko Grecy

Eurostat wylicza, że średnia dla naszego kraju wynosi 39,3 godziny tygodniowo. Pod tym względem wyprzedzają nas jeszcze Grecy średnia w tym kraju wynosi 39,8 godzin tygodniowo i Rumuni 39,5 godziny. Spośród innych krajów Europy, które jednak nie należą do UE, dużo więcej ponad średnią pracują też Serbowie 41,7 godziny i Bośniacy 41,4 godziny.

Dla porównania Austriacy 33,6 godziny, zaś trzeci od końca są Niemcy (34 godziny). Prawdziwą labę mają Holendrzy, którzy pracują jedynie tylko 33,2 godziny tygodniowo. Przy tym europejski urząd zastrzega, że wielu Holendrów wybiera pracę na niepełny etat stąd taka niska średnia. W Belgii, gdzie również standardowy tydzień pracy wynosi 38 godzin, średni czas to 36,7 godzin tygodniowo. 

We Francji, gdzie od 2000 roku obowiązuje 35-godzinny tydzień pracy, przeciętny jej czas wynosi 36 godzin tygodniowo według unijnych statystyk. 

Unijna dyrektywa dotycząca organizacji czasu pracy określa, że przeciętny czas pracy, łącznie z godzinami nadliczbowymi, nie powinien przekraczać 48 godzin. Średnia jest obliczana na okres do czterech miesięcy.

Tymczasem w Polsce rozpoczęła się debata publiczna na temat skrócenia tygodnia pracy o 1 dzień, albo czasu pracy do 7 godzin dziennie od poniedziałku do piątku. Jednak ekonomiści przestrzegają, że jeszcze naszej gospodarki po prostu na to nie stać. Już UE zmusiła Polskę do wprowadzenia dyrektywy work-life balance, która wprowadziła znaczące zmiany w Kodeksie pracy ułatwiających pogodzeni życia zawodowego z prywatnym. 

EKG 2024 Dariusz Standerski wiceminister cyfryzacji

Quiz PRL. Lektury szkolne w PRL-u, czyli co autor miał na myśli?

Pytanie 1 z 10
Bohater "Plastusiowego pamiętnika" mieszkał w:
Maria Kownacka podczas uroczystości wręczenia nagrody Orlego Pióra w Warszawie

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze