Ile zarabia prezes NBP Adam Glapiński?
Ile zarabia prezes NBP Adam Glapiński? "Dziennik Gazeta Prawna" przypomina, że od kilku lat NBP ma obowiązek publikacji informacji na temat wynagrodzeń na stanowiskach menedżerskich. Gazeta wyjaśnia, że pensja prezesa NBP jest uzależniona od mnożnika określonego w rozporządzeniu prezydenta „w sprawie szczegółowych zasad wynagradzania osób zajmujących kierownicze stanowiska państwowe”.
Jak podaje dziennik: "w ostatnim czasie kontrowersje budziła wysokość premii dla szefa banku centralnego. Paweł Mucha, skonfliktowany z Glapińskim członek zarządu NBP, ujawnił, że w 2019 r. zarząd przyjął uchwałę podwyższającą wysokość kwartalnych premii. Stało się to podstawą do jednego z zarzutów wobec Glapińskiego we wniosku o postawienie go przed Trybunał Stanu".
Podwyżki pensji w NBP
Gazeta zaznacza, że wynagrodzenie prezesa NBP Adama Glapińskiego było w ubiegłym roku o 0,6 proc. większe niż rok wcześniej. Drugi rok z rzędu kwota szokuje i wynosi ponad 1 325 400 złotych! Średnia płaca w gospodarce zwiększyła się w tym czasie o 12,8 proc. Przełożyło się to na pogorszenie relacji pensji szefa banku centralnego do „średniej krajowej". Jak wynika z wyliczeń DGP, w 2022 r. prezes NBP zarobił 17,3 średnich krajowych. W roku ubiegłym 15,4. "Dziennik Gazeta Prawna" zauważa, że poziom miliona złotych przekraczają w ostatnich dwóch latach również wynagrodzenia zastępców Glapińskiego. "Jak wynika z danych banku centralnego, Marta Kightley, pierwszy zastępca prezesa NBP, zarobiła w ubiegłym roku 1,85 mln zł. Wynagrodzenie wiceprezesa Adama Lipińskiego, który przed przyjściem do zarządu banku, był ważnym politykiem PiS, było o 6,5 tys. zł wyższe" - dodano.
Polecany artykuł: