Gospodarka Polski

i

Autor: SHUTTERSTOCK

Rynek pracy w Polsce

Inflacja, obniżka wynagrodzeń i zwolnienia. Tak przedsiębiorcy widzą rok 2023

2022-12-29 4:57

Kryzys energetyczny, wysoka inflacja czy wojna w Ukrainie – to tylko kilka przykładów poważnych problemów, jakie stanęły i wciąż stoją przed polskimi przedsiębiorcami. Nie da się ukryć, że kryzysowa sytuacja coraz bardziej uderza w działające na polskim rynku firmy. Trudno też oczekiwać, że wraz z końcem roku te gospodarcze problemy znikną. Dlatego zapytaliśmy członków Pracodawców RP o społeczno-gospodarcze nastroje i obawy przed nadchodzącym Nowym Rokiem.

Jakich barier dla działalności firmy obawia się Pan/Pani w 2023 roku?

Wzrostu cen i inflacji – tego najbardziej w przyszłym roku obawiają się przedsiębiorcy. Odpowiedź tę wybrało ponad 90 proc (90,9%) ankietowanych.  Kolejne, przyszłoroczne obawy w związku z prowadzeniem biznesu, według pracodawców, to: nagłe, zaskakujące wprowadzanie nowych zmian w przepisach gospodarczych i podatkowych (54,5%), spadek zamówień czy pogorszenie sytuacji finansowej dostawców lub odbiorców (40,9%).

Ponad jedna trzecia pytanych obawia się też deficytu kadr lub presji płacowej (36,4%), zatorów płatniczych i problemów z płynnością finansową firmy (31,8%), a także problemów z dostępnością materiałów i energii (27,3%). Co ważne w ankiecie Pracodawców RP przedsiębiorcy mogli wybrać więcej niż jedną odpowiedź. Dlatego tak prezentuje się procentowa struktura odpowiedzi na poszczególne pytania.

Jakie działania przedsiębiorcy zamierzają podjąć w związku z przyszłorocznymi obawami?

Zdecydowana większość (86,4%) zamierza wprowadzić oszczędności. Nieco mniej niż połowa (40,9%) wprost deklaruje, że zamierza podnieść ceny towarów i usług. Kolejne działania, które zamierzają wprowadzić członkowie Pracodawców RP to ograniczenie inwestycji (36,4%), a także zredukować zatrudnienie lub obniżyć wynagrodzenie (22,7%).  Połowa ankietowanych przez Pracodawców RP firm to przedsiębiorstwa duże, zatrudniające ponad 250 pracowników. Pozostali udzielający odpowiedzi to szefowie małych i mikro przedsiębiorstw.

Źródło: Media Pracodawcy RP

Bariery dla firm

i

Autor: Materiały prasowe Bariery dla firm
Bariery dla firm

i

Autor: Materiały prasowe Bariery dla firm
Sonda
Czy podatki dla przedsiębiorców w Polsce są za wysokie?
Pieniądze to nie wszystko Marcin Wiącek

Ekonomista ostrzega: TA grupa dostanie po kieszeniach najmocniej.

Posłuchaj, czy do niej należysz!

Listen on Spreaker.
Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze