ulga dla klasy średniej/pieniądze/banknoty

i

Autor: materiały prasowe Zdaniem analityka czeka nas jeszcze jedna podwyżka stóp procentowych

Limity podatkowe

Przedsiębiorcy o większych przychodach będą mogli skorzystać z podatkowych uproszczeń. Jakich?

2022-10-09 17:59

W przyszłym roku przedsiębiorcy o większych przychodach będą mogli skorzystać z podatkowych uproszczeń. To efekt nie tylko wzrostu średniego kursu euro, lecz także planowanych zmian w przepisach. Oznacza to, że w 2023 roku przedsiębiorca straci status małego podatnika w PIT,CIT, VAT, gdy jego przychód w 2022 roku przekroczy 9.654.000 zł. Co szykuje fiskus na przyszły rok?

Jakie zmiany czekają przedsiębiorców?

Wyższy kurs euro oznacza wyższe limity określające małego podatnika PIT i VAT, większą kwotę amortyzacji jednorazowej de minimis oraz zwiększony limit stosowania ryczałtu ewidencjonowanego w 2023 roku, a także wskaźniki przyjęte dla celów rachunkowości. Przeliczenia na złote kwoty limitu dokonuje się według średniego kursu euro ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski na pierwszy dzień roboczy października roku poprzedzającego rok podatkowy, w którym wystąpiło zdarzenie, w zaokrągleniu do 1.000 zł.-informuje portal pit.pl

Jak czytamy na portalu, warunkiem rozliczania się jako mały podatnik PIT / VAT jest uzyskiwanie niewielkiego obrotu rocznego. Podatnik, którego obrót pozwala na kwalifikację do tej grupy, może skorzystać z kasowej metody rozliczenia VAT. Polega ona co do zasady na odprowadzaniu VAT po uzyskaniu zapłaty od kontrahenta oraz na odliczaniu VAT od zakupów po dokonaniu faktycznej za nie zapłaty. Może korzystać z amortyzacji jednorazowej do 50'000 euro rocznie, korzystać z tzw. kredytu podatkowego (PIT) przy rozpoczęciu działalności.

Metody opodatkowania biznesu 2023 r

Podatnicy, w roku podatkowym, w którym rozpoczęli prowadzenie działalności gospodarczej oraz mali podatnicy, mogą dokonywać jednorazowo odpisów amortyzacyjnych od wartości początkowej środków trwałych zaliczonych do grupy 3-8 Klasyfikacji Środków Trwałych, z wyłączeniem samochodów osobowych do wysokości nieprzekraczającej w roku podatkowym równowartości kwoty 50 000 euro łącznej wartości tych odpisów amortyzacyjnych.

Jak czytamy na portalu, jedną z metod opodatkowania swoich dochodów z działalności gospodarczej, w tym prowadzonej w formie spółki cywilnej lub jawnej lub z tytułu najmu, dzierżawy i umów podobnych, jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych.

-W kolejnych latach prowadzenia działalności kontynuacja tej formy opodatkowania lub zmiana zasad opodatkowania na ryczałtowe wymaga określonego limitu przychodów. Ponadto wybór tej formy wymaga złożenia stosownego oświadczenia do 20 stycznia, a w braku oświadczenia podatnik kontynuuje dotychczasowe zasady. Według aktualnie obowiązujących przepisów limit dla ryczałtu wynosi 2 mln euro - informuje PiT.pl

Limit sprzedaży dla małego podatnika CIT wynosi 2 mln euro

Portal dodaje, że dla ustalenia limitu rozliczania się jako mały podatnik CIT również stosuje się średni kurs euro na pierwszy dzień roboczy października, ogłoszony przez NBP. Aktualnie limit sprzedaży dla małego podatnika CIT wynosi 2 mln euro. W roku 2023 do ustalenia limitów dla celów pełnej lub uproszczonej rachunkowości, a także celem uproszczeń jako jednostki małe lub mikro, należy zastosować kurs euro z pierwszego dnia roboczego października. 

Pieniądze to nie wszystko - Rafał Baniak
Sonda
Czy podatki dla przedsiębiorców w Polsce są za wysokie?

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze