inflacja

i

Autor: Shutterstock inflacja

Drożyzna w Polsce

Inflacja powoli spada. Po wyborach wystrzeli jak z procy?

2023-10-07 11:57

Inflacja w Polsce, choć wciąż jest bardzo wysoka, bo przekracza 8 proc., to jednak spada. W zeszłym roku zbliżała się do poziomu 20 proc. Jednak ceny wciąż są wysokie i w zestawieniu rok do roku rosną. Takie są twarde dane GUS. Ale teoretycznie sytuacja wydaje się być bardziej ustabilizowana niż rok temu. Jednak zdaniem ekspertów jeszcze nie możemy spać spokojne, bo skok cen może wystrzelić po wyborach w Polsce.

Inflacja w Polsce

Najnowsze dane GUS na temat inflacji wskazują na inflację na poziomie 8,2 proc. w zestawieniu rok do roku. Dla porównania w ubiegłym roku we wrześniu inflacja wynosiła 17,2 proc. Choć ceny wciąż rosną, to jednak mniej niż przed rokiem. Politycy w kampanii wyborczej muszą odnosić się do inflacji, bo ona dotyczy wszystkich. Ale powołując się na dane z GUS, obóz rządzący wielokrotnie powtarza, że sytuacja jest coraz lepsza, że wychodzimy z tego dołka inflacyjnego i na koniec nadchodzącego roku możemy spodziewać się inflacji nawet 4 proc. Takie są póki co teorie i prognozy. Ale jest też grupa sceptyków, którzy sytuację widzą inaczej. Eksperci twierdzą, że obecnie na rynku jest wiele czynników utrudniających prognozowanie w tym obszarze. Chodzi m.in. o osłabienie złotego, sytuację surowcową czy wzrost płacy minimalnej w 2024 r. Obietnice wyborcze polityków są niepokojące dla rynku detalicznego, bo mogą w konsekwencji doprowadzić np. do wzrostu cen. Nie bez znaczenia jest też polityka dotycząca stóp procentowych, które już kolejny raz obniżyła Rada Polityki Pieniężnej przy NBP. - Wprawdzie prognozy wskazują na to, że w kolejnych miesiącach dynamika wzrostu cen nadal będzie spadać, ale ewentualne nadmierne zainteresowanie kredytami może spowodować wzrost popytu w niektórych kategoriach, a nawet - szybszy wzrost cen niż w ostatnich miesiącach - zauważa  dr Artur Fiks z Uczelni WSB Merito, cytowany przez propertynews.pl.

Co wpływa na inflację?

Eksperci niemal jednogłośnie studzą optymistów i przypominają, że do celu inflacyjnego, który wynosi 2,5 - 3,5 proc. wciąż nam daleko. A dopiero inflacja na takim poziomie jest pewna i bezpieczna zarówno dla gospodarki krajowej, jak i portfeli i budżetów przeciętnych Polaków. Nie bez znaczenia są oczywiście okoliczności zewnętrzne, jak np. wojna na Ukrainie, epidemia, czy inne kryzysy, których nawet nie jesteśmy sobie wyobrazić, a które niestety mogą nas spotkać. Ale ważna jest też polityka państwa i wewnętrzna sytuacja gospodarcza.  A że jesteśmy w przededniu wyborów, to obietnic jest wiele, niestety gorzej może być z ich realizacją.

QUIZ PRL. Święta Państwowe w PRL

Pytanie 1 z 10
Obchodzone centralnie Dożynki były ukłonem władzy w stronę:
święta państwowe i oficjalne w PRL
Pieniądze to nie wszystko - Ewelina Degowska

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze