Bankomat, wypłata

i

Autor: Shutterstock

Inflacja rośnie, a płace stoją? 2/3 Polaków nie dostało podwyżek

2021-11-17 12:18

Inflacja sięgnęła w październiku już 6,8 proc. w skali rok do roku. Rząd tłumaczy niezadowolonym z drożyzny Polakom, że spadek wartości pieniądza rekompensuje wzrost płac. Jak jednak podaje portal ciekaweliczby.pl, z badania wynika, że niemal 2/3 pracujących Polaków nie dostało podwyżki w ciągu ostatniego roku. Znaczna większość stwierdziła jednak, że płaci więcej za te same produkty niż w ubiegłym roku. Badani wskazywali również, że obawiają się jeszcze większego wzrostu cen.

Inflacja rośnie dla wszystkich, a wynagrodzenia tylko dla niektórych

Badanie dla portalu ciekaweliczbe.pl zostało przeprowadzone na panelu Ariadna na reprezentatywnej grupie 1082 Polaków w wieku powyżej 18 lat. Jak się okazało, 64 proc. badanych, czyli prawie 2/3 zadeklarowało, że nie otrzymało podwyżki w ciągu ostatniego roku. Wzrost wynagrodzenia odnotowało 36 proc. pracujących Polaków. 43 proc. dostało podwyżki wysokości 5-10 proc., 38 proc. niższą niż 5 proc. wynagrodzenia, a 19 proc. wyższą niż 10 proc. swojej dotychczasowej wypłaty.

ZOBACZ Rekordowa inflacja! Waloryzacja emerytur jeszcze wyższa!

Marek Zuber: Na inflację trzeba było reagować wcześniej [Super Raport]

Mimo, że podwyżki dotyczyły mniej niż połowy badanych, to aż 91 proc. stwierdziło, że płaci więcej za te same produkty co rok temu. Ponadto 93 proc. Polaków oczekuje, że w najbliższym czasie dalej będą rosnąć ceny produktów i usług. Co ciekawe, choć Polacy widzą problem drożyzny, to ich wiedza ekonomiczna nie jest zbyt imponująca.

Problem z wiedzą ekonomiczną sporej grupy Polaków

W badaniu dla ciekaweliczby.pl zapytano respondentów, jaką wartość nabywczą będzie miało teraz 2000 zł odłożone rok temu do skarbonki przy inflacji wynoszącej 10 proc. Poprawną odpowiedź wskazało 77 proc. badanych. 8 proc. badanych stwierdziło, że wartość nabywcza będzie wyższa, 5 proc. odpowiedziało, że będzie ta sama, a 10 proc. stwierdziło, ze nie wie.

Sonda
Czy firmy powinny wprowadzać tzw. podwyżki inflacyjne?

Co ciekawe, w grupie osób, która podała negatywną odpowiedź, negatywnie wyróżnili się respondenci w wieku 25-34 lata. Aż 66 proc. z nich udzieliło złej odpowiedzi. W grupie 45-54 lata inflację rozumiało 80 proc. badanych, a w grupie 55 plus, aż 83 proc. Spory wpływ na odpowiedzi miało również wykształcenie. Wśród osób z wykształceniem podstawowym 40 proc. odpowiadało błędnie, a z wyższym jedynie 14 proc.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze