HUAWEI

i

Autor: Łukasz Trybulski/Super Biznes/Super Express HUAWEI

Innowacyjny system Huawei i Nova-Wind do walki z ogniem. Wykrywa wczesne pożary

2022-07-08 11:48

Huawei i grecka spółka telekomunikacyjna Nova-Wind wspólnie ze startupem PROBOTEK zaprezentowały innowacyjny system do wczesnego wykrywania pożarów lasów i natychmiastowej interwencji. Pilotażowy projekt wykorzystuje rozwiązania oparte na technologii 5G, algorytmach uczenia maszynowego, sztucznej inteligencji i dronach.

Pożary lasów na przestrzeni lat stają się coraz poważniejszym problemem, który dotyka wielu krajów, zwłaszcza takich jak Grecja. Wspólny projekt Huawei i Nova-Wind oraz PROBOTEK, którego pilotaż obejmie las Syngrou, ma ogromne znaczenie dla ochrony greckiej przyrody i dziedzictwa narodowego.

Nowatorskie rozwiązanie do walki z ogniem

Czujniki dymu i ognia, które zostały zainstalowane w strategicznych punktach lasu, zostały połączone z inteligentną platformą zarządzania oraz z dronem. Bezzałogowiec będzie wykonywać rutynowe loty obserwacyjne, jak również loty awaryjne w przypadku wskazań czujników, by potwierdzić odczyty. Do wykrywania dymu lub ognia wykorzystywane będą również specjalne algorytmy, które analizują obraz i wysyłają dane do centrum kontroli, wskazując potencjalne ogniska pożaru. System ma ułatwiać szybką reakcję odpowiednich służb pożarniczych i usprawniać akcje gaśnicze.

Zobacz też: Przedsiębiorco, te aplikacje ułatwią Ci pracę. Poznaj najlepsze, najbardziej przydatne aplikacje mobilne

Jest to ważny projekt dla naszego kraju, który już na poziomie pilotażowym daje nam innowacyjne możliwości ochrony środowiska, a w szczególności ochrony naszego dziedzictwa narodowego. W tych działaniach znaczącą rolę odgrywają najnowocześniejsze technologie, ponieważ ich wkład, nie tylko w ochronę lasów, ale ogólnie w walkę z kryzysem klimatycznym, może być znaczący. Chciałbym podziękować Huawei i Nova-Wind, ponieważ dzięki tej współpracy przecierają szlaki w zakresie inteligentnych rozwiązań do prewencyjnej detekcji pożarów i ochrony środowiska naturalnego - powiedział Georgios Georgantas, minister rozwoju obszarów wiejskich i żywności Grecji.

Pieniądze to nie wszystko - Rafał Baniak

Współpraca dla dobra planety

Poprzez program Elevate Greece, który jest inicjatywą greckiego Ministerstwa Rozwoju i Inwestycji, mającą na celu identyfikację innowacyjnych startupów i wspieranie ich rozwoju, Huawei połączył siły z PROBOTEK i przejął finansowanie całego projektu pilotażowego. Telekomunikacyjna spółka Nova-Wind jest dostawcą usług komunikacyjnych i oferuje łączność w ramach całego systemu detekcji. Startup PROBOTEK oferuje z kolei inteligentny system wczesnego wykrywania, bazujący na sztucznej inteligencji oraz flocie dronów.

Najnowocześniejsze technologie mogą pomóc lepiej chronić obywateli i środowisko. Ponieważ oficjalne wspieramy inicjatywę Elevate Greece Ministerstwa Rozwoju i Inwestycji, dumnie wspieramy również PROBOTEK, finansując ten pilotażowy program wykrywania pożarów. Z niecierpliwością czekamy na przyszłe partnerstwo ze startupami w kluczowych sektorach technologicznych dla dobra społeczeństwa i przyrody Grecji -podkreślił Nikos Lazaris, dyrektor zarządzający Huawei w Grecji.

Sonda
Którą markę technologiczną lubisz najbardziej?
Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze