Przekop mierzei wiślanej

i

Autor: Paweł Dąbrowski/Super Express, Art Service/Super Express Przekop mierzei wiślanej

Przekop Mierzei Wiślanej to strategiczny projekt dla Polski. Andrzej Śliwka: Przed Elblągiem nowe korzyści i możliwości gospodarcze

2022-07-07 12:25

Uroczyste otwarcie przekopu Mierzei Wiślanej zaplanowano na 17 września 2022 r. Celem inwestycji jest ominięcie Cieśniny Piławskiej, uproszczenie i skrócenie szlaku morskiego na Bałtyku. Budowa kanału umożliwi wpłynięcie jednostkom o długości do 100 m. Jak zapewnił Andrzej Śliwka, Wiceminister Aktywów Państwowych, Przekop Mierzei przyniesie nie tylko korzyści związane z zwiększeniem poziomu suwerenności, ale także otworzy nowe możliwości gospodarcze dla całego regionu elbląskiego.

Andrzej Śliwka: Przed Elblągiem nowe korzyści i możliwości gospodarcze

Andrzej Śliwka, Wiceminister Aktywów Państwowych w swoim wpisie na Facebooku zapewnił, że Przekop Mierzei umożliwi połączenie Zalewu Wiślanego oraz Zatoki Gdańskiej z pominięciem Cieśniny Piławskiej, która znajduje się na terytorium Rosji. - Wzmocni to suwerenność RP i uniezależni od Rosji w zakresie możliwości przepływania statków pomiędzy Zatoką Gdańską, a Zalewem Wiślanym - pisze Andrzej Śliwka. 

Zdaniem wiceministra realizacja tej kosztownej inwestycji, którą dwa lata temu (2020 r.)  wyceniono na ok. 2 mld złotych, przyniesie wiele innych korzyści. Z pewnością dużo zyska miasto Elbląg, dla którego pojawią się nowe możliwości gospodarcze, ale także Tolkmick i Frombork. To także rozwój turystyki i usług w regionie elbląskim i ogromna szansa dla rozwoju portu. 

Jak wyjaśnia Andrzej Śliwka, gwarancją rozwoju jest ustanowienie portu w Elblągu, ale również “nadanie portowi morskiemu w Elblągu statusu portu o podstawowym znaczeniu dla gospodarki narodowej oraz zapewnienie większościowego udziału Skarbu Państwa (...) tylko w ten sposób działania rozwojowe przyspieszą, z korzyścią dla mieszkańców Elbląga i regionu elbląskiego, rozwój portu w Elblągu to bowiem kolejny projekt, który potrzebuje nadzoru i siły sprawczej jaką charakteryzuje się rząd Zjednoczonej Prawicy”.

Pieniądze to nie wszystko - Rafał Baniak

Przekop Mierzei Wiślanej. Otwarcie 17 września 2022 r.

Obecnie planowo i bez opóźnień trwają prace nad budową Przekopu Mierzei Wiślanej, a uroczyste otwarcie zaplanowano na 17 września br. W kwietniu zakończono testy mechanizmu całego przedsięwzięcia, dzięki któremu poziom wód nie będzie zagrożeniem dla pływających tam statków. Ukończone zostały w większości falochrony, sztuczna wyspa i kapitanat pobliskiego portu, jednak to nie koniec prac. Pozostała jeszcze budowa toru żeglugowego przez Zalew Wiślany. 

Jak poinformowała w ostatnim czasie PAP rzeczniczka Urzędu Morskiego w Gdyni Magdalena Kierzkowska, śluza została napełniona na początku czerwca br. i poziom wody osiągnął docelowy stan.

"Woda jest w całym kanale żeglugowym i oczywiście w samej śluzie. Poza tym będą mogli zobaczyć cały zarys budowli - falochrony, dwa mosty obrotowe, w tym jednym na pewno będzie można przejść, przejechać autem lub rowerem, budynek Kapitanatu Nowy Świat i miejsca postojowe od strony Zalewu Wiślanego. Pojawia się też coraz więcej docelowej roślinności. Najlepszy widok będzie z jednego ze specjalnie przygotowanych punktów widokowych, znajdujących się po zachodniej stronie kanału"- podkreśliła Magdalena Kierzkowska.

Sonda
Czy Polacy dbają o czystość nadbałtyckich plaż?
Najnowsze