pieniądze złotówki

i

Autor: Shutterstock pieniądze złotówki

Tarcza antyinflacyjna będzie przedłużona o kolejne miesiące

2022-07-07 10:16

Inflacja 2022 szaleje. To już pewne, że tarcza antyinflacyjna będzie przedłużona do 31 października 2022 roku. W ramach tarcz antyinflacyjnych, które obecnie obowiązują do 31 lipca, stosowana jest niższa stawka podatku VAT na paliwa (8 proc. zamiast 23 proc.), stawka VAT na prąd i ciepło wynosi 5 proc., a na gaz - 0 proc. Zerowa stawka VAT jest też stosowana na podstawowe produkty żywnościowe, na nawozy i wybrane środki produkcji rolniczej.

Tarcza antyinflacyjna będzie przedłużona do 31 października

Tarcza antyinflacyjna zostanie przedłużona. To już pewne. Rozpędzona inflacja sprawia, że rezygnacja z pomocowego programu uderzyłaby w wielu Polaków.  Do ustawy o pomocy kredytobiorcom wprowadzono zapisy mające na celu wydłużenie działania tarcz antyinflacyjnych do 31 października 2022.

W ramach tarcz antyinflacyjnych, które miały obowiązywać do końca lipca, stosowana jest niższa stawka podatku VAT na paliwa (8 proc. zamiast 23 proc.), stawka VAT na prąd i ciepło wynosi 5 proc., a na gaz - 0 proc. Zerowa stawka VAT jest też stosowana na podstawowe produkty żywnościowe, na nawozy i wybrane środki produkcji rolniczej.

Na mocy nowych zapisów i przedłużenia tarczy antyinflacyjnej do 31 października 2022 roku będzie obowiązywała również obniżka akcyzy na prąd, zwolnienie z akcyzy energii elektrycznej dla gospodarstw domowych, obniżka stawek akcyzy na niektóre paliwa silnikowe oraz czasowe wyłączenie z opodatkowania podatkiem handlowym sprzedaży niektórych paliw. Niższa akcyza obowiązuje również na lekki olej opałowy.

Tarcza antyinflacyjna przedłużana

W związku z rosnącą inflacją, od początku 2022 roku rząd wprowadził tzw. tarczę antyinflacyjną, czyli rodzaj wsparcia w postaci dodatków pieniężnych dla osób w gorszej sytuacji finansowej. W związku z tym, że sytuacja ekonomiczna nie poprawia się, to rząd przedłuża okres funkcjonowania tarczy.

Pieniądze to nie wszystko - Rafał Baniak
Sonda
Czy tarcza antyinflacyjna powinna być skierowana tylko do najuboższych?
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Najnowsze