W planach są nowe przepisy stosowane wobec alimenciarzy. Ustawa resortu rodziny, pracy i polityki społecznej właśnie trafiła do konsultacji społecznych. Co ma się zmienić? Inspektorzy pracy mają sprawdzać, czy dłużnicy alimentacyjni nie pracują „na czarno” i tym samym nie ukrywają dochodów, unikając w ten sposób łożenia na własne dzieci. Jeśli inspektor wykryje oszusta, to musi powiadomić o tym fakcie komornika. Pomysł teoretycznie dobry, tylko jak na razie niedoinwestowany. Inspektorzy już oburzają się na fakt dodania im obowiązków bez dodatkowego wynagrodzenia.
Ministerstwo twierdzi, że zmiany przepisów są konieczne, bo ściągalność alimentów wciąż jest za mała. Zobowiązania rodziców wobec dzieci sięgają 10 mln zł.
Jeśli nowe przepisy wejdą w życie w proponowanej formie, to dłużnicy alimentacyjni oficjalnie pozostający bez pracy będą wysyłani na roboty publiczne. Natomiast pracodawcy, którzy będą "na czarno" zatrudniać takie osoby, będą ponosić kary finansowe.
Zaprojektowana przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej ustawa ma wejść w życie od 1 stycznia 2019 roku. Zmiany dotyczące inspektorów pracy mają zacząć obowiązywać miesiąc później.
Źródło: tvn24bis.pl