UŁATWIENIA DLA PROWADZĄCYCH BIZNES W POLSCE. 100 ZMIAN DLA FIRM

i

Autor: materiały prasowe

Przedsiębiorcy coraz lepiej radzą sobie z JPK_VAT

2018-06-28 16:02

Od początku 2018 r. każda firma, rozliczająca VAT, musi do 25. dnia miesiąca dostarczyć fiskusowi JPK_VAT (elektroniczną ewidencję zakupów i sprzedaży VAT) za miesiąc poprzedni. Jak wynika z danych Ministerstwa Finansów, przedsiębiorcy coraz lepiej radzą sobie z tym obowiązkiem. Systematycznie spada liczba podmiotów, które się z niego nie wywiązały bądź zrobiły to w niewłaściwy sposób.

Liczba podmiotów, które nie złożyły JPK_VAT systematycznie spada. Według danych resortu finansów, w kwietniu 2018 r. z obowiązku nie wywiązało się 53 048 przedsiębiorców, czyli 2 483 mniej niż w marcu, 25 987 mniej niż w lutym i aż 31 968 mniej niż w styczniu.

Mocno – aż o blisko 78 proc. – spadła także liczba odrzuconych plików JPK_VAT. W maju nie przyjęto ich 17 797, podczas gdy w lutym, kiedy przedsiębiorcy składali je po raz pierwszy, odrzucono aż 79 665 plików.

– JPK_VAT przyniósł wiele korzyści przedsiębiorcom. Uporządkował sferę rozliczeń w podatkach. Zapewniliśmy większą i uczciwszą konkurencję na rynku oraz niejednokrotnie uchroniliśmy firmy od fałszywych podmiotów – komentował w czwartek podczas konferencji prasowej Paweł Cybulski, podsekretarz stanu w Ministerstwie Finansów oraz zastępca szefa Krajowej Administracji Skarbowej.

Wiceminister zwrócił także uwagę na niepokojący sygnał, jakim jest rosnąca popularność potwierdzania JPK_VAT w aplikacji MF poprzez dane autoryzacyjne. Od lutego do maja br. liczba przedsiębiorców, korzystających z tej formy wzrosła o blisko 27 proc. – z 124 921 do 158 364 osób. Jest to jednak rozwiązanie przejściowe, które będzie dostępne tylko do 31 grudnia 2018 r.

Zalecamy jak najszybsze założenie profilu zaufanego, który jest jedynym stałym, bezpłatnym i najłatwiejszym sposobem podpisania JPK_VAT. Jest to bardzo ważne, żeby nie czekać z tym na ostatnią chwilę – podkreślił Paweł Cybulski.

Profil można założyć osobiście w tzw. punktach potwierdzających – m.in. urzędach i bankach. Wniosek o założenie profilu zaufanego wysyła się przez internet, a swoje dane potwierdza osobiście w dowolnym punkcie potwierdzającym (również za granicą). Drugą opcją jest założenie profilu zaufanego przez internet – za pomocą internetowego konta bankowego lub certyfikatu kwalifikowanego.

Ta forma podpisywania JPK_VAT cieszy się zdecydowanie najmniejszą popularnością wśród przedsiębiorców. W maju skorzystało z niej jedynie 78 730 osób. Dla porównania z podpisu kwalifikowanego skorzystało w tym celu aż 1 528 180 przedsiębiorców.

Przypomnijmy, że duże firmy składają JPK_VAT fiskusowi od początku lipca 2016 r., a małe i średnie od początku 2017 r. Natomiast dopiero od tego roku taki obowiązek mają mikroprzedsiębiorcy, czyli firmy zatrudniające do 10 osób i osiągające do 2 mln euro obrotów, które składają deklaracje VAT-7 lub VAT-7K, w tym firmy jednoosobowe.


Źródło: Superbiz.pl, MF

Najnowsze