Liczba podmiotów, które nie złożyły JPK_VAT systematycznie spada. Według danych resortu finansów, w kwietniu 2018 r. z obowiązku nie wywiązało się 53 048 przedsiębiorców, czyli 2 483 mniej niż w marcu, 25 987 mniej niż w lutym i aż 31 968 mniej niż w styczniu.
Mocno – aż o blisko 78 proc. – spadła także liczba odrzuconych plików JPK_VAT. W maju nie przyjęto ich 17 797, podczas gdy w lutym, kiedy przedsiębiorcy składali je po raz pierwszy, odrzucono aż 79 665 plików.
– JPK_VAT przyniósł wiele korzyści przedsiębiorcom. Uporządkował sferę rozliczeń w podatkach. Zapewniliśmy większą i uczciwszą konkurencję na rynku oraz niejednokrotnie uchroniliśmy firmy od fałszywych podmiotów – komentował w czwartek podczas konferencji prasowej Paweł Cybulski, podsekretarz stanu w Ministerstwie Finansów oraz zastępca szefa Krajowej Administracji Skarbowej.
Wiceminister zwrócił także uwagę na niepokojący sygnał, jakim jest rosnąca popularność potwierdzania JPK_VAT w aplikacji MF poprzez dane autoryzacyjne. Od lutego do maja br. liczba przedsiębiorców, korzystających z tej formy wzrosła o blisko 27 proc. – z 124 921 do 158 364 osób. Jest to jednak rozwiązanie przejściowe, które będzie dostępne tylko do 31 grudnia 2018 r.
– Zalecamy jak najszybsze założenie profilu zaufanego, który jest jedynym stałym, bezpłatnym i najłatwiejszym sposobem podpisania JPK_VAT. Jest to bardzo ważne, żeby nie czekać z tym na ostatnią chwilę – podkreślił Paweł Cybulski.
Profil można założyć osobiście w tzw. punktach potwierdzających – m.in. urzędach i bankach. Wniosek o założenie profilu zaufanego wysyła się przez internet, a swoje dane potwierdza osobiście w dowolnym punkcie potwierdzającym (również za granicą). Drugą opcją jest założenie profilu zaufanego przez internet – za pomocą internetowego konta bankowego lub certyfikatu kwalifikowanego.
Ta forma podpisywania JPK_VAT cieszy się zdecydowanie najmniejszą popularnością wśród przedsiębiorców. W maju skorzystało z niej jedynie 78 730 osób. Dla porównania z podpisu kwalifikowanego skorzystało w tym celu aż 1 528 180 przedsiębiorców.
Przypomnijmy, że duże firmy składają JPK_VAT fiskusowi od początku lipca 2016 r., a małe i średnie od początku 2017 r. Natomiast dopiero od tego roku taki obowiązek mają mikroprzedsiębiorcy, czyli firmy zatrudniające do 10 osób i osiągające do 2 mln euro obrotów, które składają deklaracje VAT-7 lub VAT-7K, w tym firmy jednoosobowe.
Źródło: Superbiz.pl, MF