Kultura i zasady pracy zmieniają się jak w kalejdoskopie. Z systemu typowo biurowego, korporacyjnego przechodzi się do modelu pozwalającego pracownikom czuć się w pracy bardzo komfortowo niemal jak w domu. I co ciekawe, tak ma być nie po to, by pracownicy siedzieli w biurze po 12 godzin w komfortowych warunkach, ale po to, by po prostu pracowało im się przyjemniej i tym samym efektywniej.
Eksperci CBRE, organizatora konkursu OFFICE SUPERSTAR 2018, wskazują 5 trendów biurowych opartych na strategii dbania o dobrą kondycję pracowników. Oto one:
- swoboda
W pracy na dobre ulokuje się idea wellness. Nie będzie sztywnego harmonogramu pracy, a biuro będzie stanowić przestrzeń do wymiany myśli oraz wspólnych spotkań. Jeżeli tylko pracownicy są w stanie dobrze współpracować z pozostałymi członkami zespołu, powinni sami zarządzać swoim czasem. W biurze poza komfortowym stanowiskiem pracy powinna być również przestrzeń do relaksu lub wymiany myśli ze współpracownikami.
- dbanie o starsze generacje pracowników
Prognozy Głównego Urzędu Statystycznego zakładają, że w 2050 roku w Polsce zabraknie nawet 10,5 mln pracowników w wieku produkcyjnym, niezbędnych do utrzymania aktualnego stosunku do osób w wieku emerytalnym. Zatem już nie jest tajemnicą, że pracodawcy będą musieli postawić na starszych i tym samym bardziej doświadczonych pracowników. Oczywiście system pracy będzie musiał być dostosowany do możliwości starszych pracowników.
- zdrowy tryb życia
W interesie pracodawców jest troszczenie się o zdrowie swoich pracowników – dzięki temu m.in. obniża się wskaźnik absencji. Dlatego właśnie nowoczesne biura są projektowane w taki sposób, aby zachęcać do dbania o siebie. Pomysły są różne: od zapewnienia dostępu do porad dietetycznych w miejscu pracy, programów zachęcających do ćwiczeń, zdrowych przekąsek dostępnych w dystrybutorach z żywnością, siłowni w siedzibie firmy, po zajęcia gimnastyczne w przerwie obiadowej.
- obniżenie poziomu stresu
Zakład Ubezpieczeń Społecznych podał, że w 2017 roku Polacy spędzili na zwolnieniach lekarskich 229 mln dni, a stres był drugą najczęstszą przyczyną ich nieobecności w pracy. Ja tego by było mało to z sondażu CBRE wynika, że aż 79 proc. pracowników uważa swoje starania o wypracowanie równowagi między życiem prywatnym a zawodowym za stresujące. Dlatego nowoczesne firmy będą musiały pomagać pracownikom w obniżeniu poziomu stresu, oferując im dogodne warunki pracy i zapewniając możliwość relaksu.
- indywidualne podejście
Każdy pracownik ma inne potrzeby – czego innego oczekuje młody rodzic, a czego innego student. Dlatego firmy powinny podejść do tych osób indywidualnie. I to nie tylko w zakresie elastyczności godzin pracy. Można m.in. podejmować decyzje dotyczące przydzielania miejsc pracy w oparciu o liczbę godzin spędzanych w biurze czy udostępniać stanowiska pracy przy oknach tym, którzy spędzają najwięcej czasu przy biurkach.