kobieta podłączająca urządzenie do prądu

i

Autor: getty images

Ceny prądu

Jak naprawdę wygląda zamrożenie cen prądu? Zamiast spadku, trzykrotny wzrost

2023-03-06 10:51

Rząd chwali się zamrożeniem cen prądu w 2023 roku, to jednak nie pozwoliło na zahamowanie wzrostu cen, a na jedynie zmniejszenie ich skali. Jak pisze Business Insider, 80-letniej pani Anieli mimo mniejszego zużycia prądu, kwota na rachunku wzrosła z 70 zł do 230 zł. Do tego na rachunku wzrosła opłata handlowa z 30 do 125 zł miesięcznie.

Ceny prądu zamrożone, a niektórzy i tak otrzymali wyższe rachunki

Wzrost cen prądu w 2023 roku był właściwie pewny, dlatego rząd w ramach tarczy solidarnościowej wprowadził maksymalne ceny prądu, aby zamrozić je na poziomie 2022 roku. Co jednak istotne, niższe ceny prądu są stosowane tylko w przypadku zużycia do 2 tys. kWh rocznie. Po ich przekroczeniu zostanie zapłacona wyższa stawka na poziomie 69 groszy za kWh. 

Jak pisze Business Insider 80-letnia pani Aniela z Dolnego Śląska korzysta oszczędnie z prądu i raczej nie przekroczy rządowego limitu, bo pobiera miesięcznie ok. 80 kWh energii elektrycznej (ok. 1000 kWh rocznie). Mimo to w połowie lutego przyszedł wyższy rachunek, wysokości niemal 230 zł (wcześniej pani Aniela płaciła ok. 70 zł). Kobieta mimo, że ograniczyła zużycie prądu o 10 proc., musi zapłacić trzykrotnie wyższe rachunki.

Czemu wzrosły ceny prądu? Warto sprawdzić części składowe rachunku

Jak się okazało, winowajcą wyższej ceny jest opłata handlowa, która wzrosła od stycznia z 30 zł do 125 zł miesięcznie. Dostawca energii - Tauron - odpowiedział Business Insiderowi, że w tym przypadku problemem jest umowa z gwarancją ceny. Takie umowy były tworzone rok-dwa lata temu, ale dziś już takowych nie ma ze względu na inne warunki rynkowe. Spółka wyjaśniła, że klienci którym zbliżał się termin wygaśnięcia cennika otrzymali ofertę z kilkoma opcjami do wyboru i była wśród nich takie, w których opłata handlowa jest niższa. 

- Klienci, którzy skontaktują się z nami i przejdą na ofertę z gwarancją rabatu mogą dodatkowo otrzymać zwrot kosztów w wysokości odpowiadającej różnicy zapłaconych opłat handlowych pomiędzy ubiegłym rokiem a obecnym - poinformował Tauron Business Insider.

Jeśli więc rachunki za prąd znacznie nam wzrosły, a widzimy, że nie mamy większego zużycia, warto przyjrzeć się poszczególnym składowym rachunku i sprawdzić, czy nie możemy obniżyć naszych miesięcznych kosztów.

Pieniądze to nie wszystko Paweł Szrot
Sonda
Czy obawiasz się wysokich cen prądu?
Listen on Spreaker.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Najnowsze

Materiał sponsorowany