Pieniądze

i

Autor: Shutterstock

Rozliczenie z fiskusem

Jak nie stracić fortuny na "Polskim Ładzie"? Przy rozliczeniu PIT licz i sprawdzaj!

2023-02-15 0:32

Ze względu na liczne zmiany, ulgi, przeliczenia (warto przetestować PIT w kilku wariantach) etc. wszystko trzeba będzie zrobić elektronicznie, czyli poprzez rządową stronę Twój e-PIT - informuje wyborcza.biz. Jak dodaje, największe kwoty podatku do dopłaty mogą mieć osoby, których dochody roczne przekroczyły 120 tys. zł i które w ciągu roku zmieniały pracę, bo to oznacza, że „nowy" pracodawca, licząc zaliczki, nie uwzględniał dochodu osiągniętego u „starego".

Likwidacja ulgi dla klasy średniej. Jaki ma wpływ na rozliczenie PIT?

– Dla wielu osób złożenie zeznania rocznego za 2022 r. będzie prawdziwym wyzwaniem – komentuje dla wyborcza.biz, Małgorzata Samborska, doradca podatkowy, partner w Grant Thornton. Jak wyjaśnia, po pierwsze, z uwagi na niespotykane wcześniej zamieszanie z przepisami, reguły, które zmieniały się w ciągu roku, chaos informacyjny. Po drugie, z uwagi na opcje, jakie będą mieć podatnicy (wyjątkowo w tym jednym roku), a jakich nie mieli w latach poprzednich i trudno oczekiwać, żeby powtórzyły się w przyszłości – dodaje Samborska. 

Wyborcza.biz informuje, że zastosowanie mechanizmu „ulgi dla klasy średniej" obniżało efektywną stawkę podatku w pierwszym przedziale skali podatkowej z 17 do właśnie mniej więcej 12 proc. Nie można więc w ogóle mówić o obniżce podatku, ale zwykłym zastąpieniu wyższej stawki i ulgi mniejszą stawką bez ulgi. 

- W zeznaniu rocznym nie uwzględnimy ulgi dla klasy średniej. Została ona uchylona od 1 lipca 2022 r. i nawet jeśli płatnik ją uwzględniał w zaliczkach, tracimy do niej prawo w zeznaniu rocznym. Obniżona stawka podatkowa (z 17 na 12 proc.) powinna nam tę stratę zrekompensować - czytamy na portalu, który wylicza, że osobami, dla których likwidacja ulgi dla klasy średniej była niekorzystna, są np. nauczyciele akademiccy, którzy mieli prawo do 50 proc. kosztów uzyskania przychodów w stosunku do 100 proc. swojego wynagrodzenia i jednocześnie osiągali dochody uprawniające do ulgi dla klasy średniej, a więc miesięcznie zarabiali w przedziale między 5701 a 11 141 zł. 

Portal powołuje się na doradcę podatkowego, który, cytowany przez Wyborcza.biz, twierdzi, że podatnicy w poprzednim roku podatków PIT nie płacili – bo ich składka na ubezpieczenie zdrowotne była ograniczona zaliczką na podatek dochodowy, a ta była im zwracana, gdyż korzystali z szeregu ulg podatkowych, w tym zwłaszcza ulgi rehabilitacyjnej – w tym roku zapłacą daninę publiczną. - Bo nawet jeśli nie będą musieli zapłacić PIT-u, pobrana zostanie od ich świadczeń lub wynagrodzeń 9-proc. składka na ubezpieczenie zdrowotne – twierdzi doradca podatkowy Przemysław Hinc.

Będzie abolicja podatkowa?

Hinc uważa, że powinna zostać wprowadzona abolicja składkowa i podatkowa. – Zakładając, że podatnicy i płatnicy składek działają z należytą starannością i nie jest ich intencją niewywiązywanie się z nałożonych na nich obowiązków, ale chaos wynikły ze zmian w podatkach i składkach mógł spowodować, że ich rozliczenia okażą się w przyszłości nieprawidłowe, abolicja powinna spowodować uznanie poczynionych w roku 2022 rozliczeń za prawidłowe, nawet jeśli potem okazałyby się wadliwe – proponuje Hinc.

Czytaj także: Przy rozliczaniu PIT za 2022 rok będziemy dopłacać skarbówce? To konsekwencje Polskiego Ładu

Nowe ulgi podatkowe. Dla kogo?

Portal zwraca uwagę, że koniecznie warto zwrócić uwagę na nowe ulgi podatkowe. To ulgi dla:

  • podatników wychowujących czwórkę lub więcej dzieci,
  • podatników powracających z zagranicy,
  • pracujących seniorów (opłacających składki ZUS mimo uprawnienia do emerytury).

Mają oni prawo skorzystać ze zwolnienia z podatku dochodowego przychodu do 85 528 zł rocznie.

Od 1 lipca skarbówka będzie mogła prześwietlać nasze konta

Urząd Skarbowy zyska również więcej uprawnień. Naczelnicy urzędów skarbowych w trakcie postępowania będą mogli zażądać od banku informacji o naszych kontach. Skarbówka zyska wtedy dane o stanie konta, obrotach rachunków i to jeszcze przed postawieniem zarzutów. 

Sonda
Czy zyskasz na Polskim Ładzie?
Pieniądze to nie wszystko. Marcin Ociepa
Najnowsze