Jak oszczędzają młodzi Polacy? PFR Portal PPK zleca badanie SW Research
Przy obecnie wysokiej inflacji, która stale rośnie, większość Polaków zaczęło oszczędzać, począwszy od robienia mniejszych zakupów spożywczych, jak i ograniczenia wyjść do restauracji czy kina. Wysokie ceny niewątpliwie przeraziły także młodych ludzi, którzy musieli zrezygnować z niektórych przyjemności. PFR Portal PPK zlecił SW Research badanie dot. oszczędzania wśród młodych Polaków. Dla 86 proc. osób w wieku 18 - 35 lat, które wzięły udział w badaniu przyznało, że oszczędzanie jest dla nich bardzo istotne. Niektórzy posiadają oszczędności i regularnie odkładają konkretne kwoty pieniędzy w razie chociażby niespodziewanych wydatków. Co ciekawe, 64 proc. młodych Polaków twierdzi, że oszczędzanie to nic innego, jak odkładanie części zarobków na przyszłość. Z kolei ponad 50 proc. respondentów uważa, że oszczędzanie polega m.in. na porównywaniu cen produktów przed kupnem, niemarnowaniu jedzenia (44 proc.), kupowaniu tylko niezbędnych ubrań (40 proc.), a także kupowaniu na wyprzedażach i korzystaniu z promocji (39 proc.).
Polecany artykuł:
Myślę, że to jest bardzo dobry pomysł, można oszczędzić i przyczynić się do poprawy środowiska. Z mojej strony też oszczędzam wodę, światło. Też staram się nie kupować dużo ubrań, tylko wykorzystywać te, które mam. Czasami kupuję używane rzeczy – powiedziała jedna z uczestniczek badania jakościowego.
Na co oszczędzają młodzi Polacy?
W badaniu zapytano na co młodzi Polacy przeznaczają pieniądze. 54 proc. przyznało, że odkłada na przyszłość, 49 proc. na tzw. “czarną godzinę”. Dla 32 proc. osób ważne jest przeznaczanie oszczędności na realizowanie swoich pasji, tyle samo przeznacza oszczędności na podróże. Z kolei 26 proc. gromadzi pieniądze na cele rodzinne i na dzieci. 49 proc. ankietowanych stwierdziło, że oszczędzanie pozwala im czuć się niezależnymi, 47 proc. chce w ten sposób zabezpieczyć się na wypadek utraty pracy, a 38 proc. na wypadek nieprzewidzianych wypadków.
Młodzi ludzie (18-35 lat) dopiero rozpoczynają swoje zawodowe życie, dostają pierwsze wypłaty. Uczą się planować wydatki, w tym oszczędności. Myślę, że to bardzo dobry moment, by zacząć myśleć o oszczędzaniu − nie tylko w perspektywie najbliższych wakacji, ale dalszego życia, założenia rodziny, kupna mieszkania, a także zabezpieczenia godnej i dobrej przyszłości po zakończeniu aktywności zawodowej – powiedział Robert Zapotoczny, prezes zarządu PFR Portal PPK.
Czy młodzi Polacy wiedzą jak oszczędzać?
W raporcie wskazano, że dla 66 proc. źródłem wiedzy o oszczędzaniu stanowi internet, dla 29 proc. rodzina, dla 26 proc. znajomi, a 26 proc. badanych wyznało, że słucha porad ekspertów. Tylko 19 proc. w tym celu czyta fachową literaturę.
60 proc. w celu odkładania oszczędności korzysta z kont oszczędnościowych w banku, 35 proc. trzyma je w “skarpecie”, 28 proc. korzysta z lokat bankowych, a 14 proc. z PPK i tyle samo (14 proc.) z akcji.
Szczegółowe wyniki badań zawarto w raporcie “Oszczędzanie młodych”, który został opracowany przez SW Research na zlecenie PFR Portal PPK sp. z o.o.