Raty kredytów w górę

i

Autor: Pexels.com

Jak poradzić sobie ze zbyt wysokimi ratami kredytu? Ekspertka podała nietypowy sposób

2022-06-11 10:02

Kolejna decyzja RPP o podwyżce stóp procentowych oznacza, że w niedługim czasie znów wzrosną raty kredytów. Dla wielu Polaków sytuacja robi się dramatyczna, bo przeznaczają zbyt duży odsetek dochodów na spłatę kredytu. Z jednej strony nie powinno się dopuszczać do zaległości w spłatach rat, a z drugiej przez inflację rosną koszty życia. Anita Makowska, analityk biznesu w firmie Archicom wskazuje, jak można poradzić sobie z trudną sytuacją.

Przez raty kredytów drżysz o własne utrzymanie? Ekspertka radzi, co możesz zrobić

Jak wskazuje Anita Makowska z Archicom, przede wszystkim nie powinno się dopuszczać do zaległości w spłacaniu rat kredytów. Pierwszym rozwiązaniem są wakacje kredytowe, na które pod pewnymi warunkami pozwala bank. Spłata kredytu może być zawieszona na kilka miesięcy całkowicie, lub kwota zostanie pomniejsza o część kapitałową, zostawiając jedynie odsetki, to zależy od oferty. Ponadto wakacje kredytowe będą niedługo możliwe również ze względu na regulacje prawne, które Sejm już zdążył zatwierdzić. Nie można jednak zapominać, że takie rozwiązania wydłużają czas spłaty całego kredytu.

-  Z pomocy będzie można skorzystać przez cztery miesiące w 2022 roku i cztery miesiące w 2023 roku. Ponadto od 2023 roku wskaźnik WIBOR ma zostać obniżony do nowej stawki. Doraźnie można również skorzystać z Funduszu Wsparcia Kredytobiorców, należy jednak pamiętać, że uzyskane z niego środki do pewnej wysokości trzeba będzie zwrócić - pisze ekspertka firmy Archicom.

e–Polska Odbudowa Ukrainy

Wynajem nieruchomości metodą na przetrwanie wzrostu rat

Analityk Biznesu firmy Archicom daje również nietypową radę, w postaci wynajmu nieruchomości, w której mieszkamy. Możemy np. wynająć na ten czas inne, tańsze lokum, a nadwyżkę z wynajmu własnej przeznaczyć na spłatę raty. W przypadku większych mieszkań można rozważyć nawet wynajem pokoju, o ile oczywiście mamy do tego warunki i odpowiada nam mieszkanie ze współlokatorem. Można również rozważyć przeniesienie kredytu do innego banku.

- Jeśli żadna z powyższych propozycji w naszym odczuciu nie rozwiąże problemu, warto zastanowić się nad zrewidowaniem swoich potrzeb i kupno mniejszego lokum lub położonego w tańszej lokalizacji. Pamiętajmy, że procedura sprzedaży mieszkania obciążonego hipoteką jest niemal identyczna, jak każda inna sprzedaż tego typu nieruchomości. Mieszkanie z kredytem w żaden sposób nie ogranicza naszej swobody wyboru i mobilności - pisze Anita Makowska.

Sonda
Czy będziesz starał się przez wysokie oprocentowanie o niższe raty kredytu?

Ekspertka radzi również, aby poważnie przemyśleć decyzje, gdyż po sprzedaży nieruchomości, trudno będzie się z tego ruchu wycofać. Dlatego też zaleca skorzystać z pomocy osoby doświadczonej, np. doradcy podatkowego, czy finansowego.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze