Firma

i

Autor: Materiały prasowe Firma

Jak POZBYĆ SIĘ koronawirusa z firmy

2020-11-24 21:16

Jeśli niektórzy z pracowników firmy zachorowali na covid-19 lub zarazili się koronawirusem i przeszli infekcję bezobjawowo, miejsce ich pracy jest skażone. Pozbycie się koronawirusa z firmy nie jest trudne, o ile przestrzega się kilku ważnych zasad.

Targi Antycovidowe w Expo Kraków

Od kilku lat w razie wykrycia ogniska choroby zakaźnej w zamkniętych pomieszczeniach firmy, pomocne w zwalczaniu źródła infekcji jest ozonowanie czyli dezynfekcja metodą gazową. Ozonowanie jest dobrym wyjściem także wtedy, gdy chorzy na covid pracownicy korzystali np. z firmowych pojazdów. Można je łatwo odkazić właśnie w taki sposób.

Sterylizacja ozonem 

Ozonować można pomieszczenia firmy, jej korytarze i pojazdy. Usługa ozonowania polega na użyciu specjalnego generatora ozonu. Uwolniony gaz niszczy nie tylko wirusy obecne w pomieszczeniu, ale i bakterie oraz alergeny. Generator ozonu wyzwala odmianę tlenu, której cząsteczki złożone są nie z dwóch, a z trzech atomów. Dzięki trzeciej cząsteczce ozon sterylizuje pomieszczenie: powietrze, ale także powierzchnie. Po zakończeniu ozonowania, pomieszczenia firmy trzeba starannie wywietrzyć.

Warto wiedzieć, że nawet jeśli osoba, która wydychała powietrze z cząsteczkami wirusa niczego w pomieszczeniu nie dotykała, wirusy osiadają na powierzchniach wraz z cząsteczkami pary wodnej i pozostają tam aktywne nawet kilkadziesiąt godzin. Czas, po jakim cząsteczki wirusa ulegają samoistnemu rozpadowi zależy od materiału, na jakim osiadły. Wirus SARS-CoV-2 na papierze utrzymuje się poniżej trzech godzin, ale na drewnie, ubraniach bawełnianych i syntetycznych, na laminowanych blatach firmowych biurek może być aktywny nawet dwie doby! Ze szkła, czyli np. powierzchni szyb, a także z banknotów, znika dopiero po czterech dniach. Ale to nie koniec złych wiadomości. Na stali nierdzewnej oraz na plastiku, np. na firmowych długopisach, utrzymuje się do 7 dni. Orientacyjnie można przyjąć, że ozonowanie 100-metrowego pomieszczenia to koszt 500- 650 zł.

Woda i detergent

Jeśli ozonowanie firmy okaże się zbyt uciążliwe, trudno dostępne lub zbyt kosztowne, tradycyjne metody pozbywania się koronawirusa będą wymagały wywietrzenia trzy-cztery razy dziennie, oraz starannego umycia blatów, podłóg, sprzętów i gadżetów wodą z detergentem. Naczynia i sztućce w firmowej kuchni trzeba umyć w zmywarce w temperaturze 60 stopni, a papier z i papierowe ręczniki w firmowej toalecie wymienić na nowe.

Na powierzchniach dotykanych przez osoby zarażone, takich jak np. klamki, koronawirus potrafi przetrwać nawet 9 dni. Ponieważ najdłużej pozostaje aktywny w środowisku chłodnym i wilgotnym, firmowa toaleta staje się automatycznie jego jaskinią przetrwania.

W temperaturze około 4 st. C niektóre rodzaje koronawirusów mogą przetrwać nawet 28 dni, dlatego posadzki chłodnych firmowych korytarzy trzeba po przejściu osoby zarażonej umyć wyjątkowo starannie, nie pomijając żadnego zakamarka.

W pomieszczeniach firmowych trzeba koniecznie umyć: klamki i powierzchnie drzwi, poręcze i posadzki, włączniki i uchwyty, blaty biurek, komputery, klawiatury, krzesła itp.

Do szybkiej dezynfekcji niewielkich powierzchni odpowiednie są zarówno środki zawierające alkohol, jak i bezalkoholowe. Nie można jednak przy ich pomocy czegokolwiek umyć. Dlatego najskuteczniejsze jest szybkie zdezynfekowanie powierzchni dopiero po jej umyciu. Warto wiedzieć, że preparaty bezalkoholowe działają dłużej od alkoholowych oraz są nieszkodliwe dla dezynfekowanych powierzchni, np. dla ekranów komputerów.

Z chlorem i bez chloru

Do dezynfekcji powierzchni dużych, takich jak podłogi, przeznaczone są preparaty chlorowe (zawierające aktywny chlor), jak i bezchlorowe. Te drugie są wprawdzie nieszkodliwe dla wrażliwych powierzchni, takich jak np. panele drewniane czy klepka, ale nie zabijają wszystkich drobnoustrojów. Mimo to umycie podłogi w firmie za pomocą preparatu bezchlorowego gwarantuje, że wszystkie koronawirusty, które opadły na podłogę, zostaną unicestwione.

Preparaty bezchlorowe mają przeważnie silne właściwości myjąco-dezynfekujące.

Dezynfekcja powierzchni specjalnymi wirusobójczymi środkami chemicznymi polega na naniesieniu ich w taki sposób, aby powierzchnia była mocno mokra, po czym pozostawieniu na czas wskazany przez producenta, np. na 30 minut. Jeśli powierzchnia wyschnie wcześniej, automatycznie przestanie oddziaływać substancja czynna odpowiedzialna za zabicie wirusów, więc niektóre z nich mogą przetrwać.

Należy pamiętać, że używając do dezynfekcji przedmiotów i powierzchni firmowych spryskiwaczy i sprayów, aby uniknąć podrażnienia oczu i dróg oddechowych, poza maską trzeba używać okularów ochronnych.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze