Jak rozliczyć PIT przez internet? Zobacz poradnik krok po kroku

2020-02-14 15:03 oprac. AG
Urzędnicy pomogą rozliczyć podatki.
Autor: FirmBee/www.pixabay.com Urzędnicy pomogą rozliczyć podatki.

Pracodawcy przekazują już pracownikom PIT-y. Od soboty (15 lutego) na stronie podatki.gov.pl. można rozliczać się ze skarbówką elektronicznie. Pojawią się tam nasze zeznania podatkowe za 2019 rok przygotowane przez Krajową Administrację Skarbową.

Jak rozliczyć PIT przez internet?
Coraz więcej osób rozlicza się ze skarbówką drogą elektroniczną. Przede wszystkim służy temu usługa Twój e-PIT. W 2019 roku cieszyła się ona dużą popularnością dzięki swojej prostocie, przystępności i możliwości rozliczenia podatku w dogodnym miejscu i czasie. Dzięki temu wpłynęło 7 mln e-PIT-ów od osób rozliczających się na formularzach PIT-37 i PIT-38. Wliczając w to wspólne deklaracje małżonków, z usługi w pierwszym roku działania skorzystało aż 8,8 miliona osób. Podatnicy mogą korzystać również ze znanego od lat systemu e-Deklaracje.

ZOBACZ TEŻ: Waloryzacja emerytur i rent 2020 już pewna! Podwyżki dla emerytów z podpisem prezydenta Dudy

Jak rozliczyć się on-line? Należy wejść na stronę podatki.gov.pl. Od 15 lutego będą tam dostępne zeznania podatkowe za 2019 rok przygotowane przez Krajową Administrację Skarbową. Na podanej stronie wybieramy rubrykę PIT, a następnie Twój e-PIT. Aby dostać się do swojego konta trzeba wpisać:

PESEL lub NIP z datą urodzenia,

kwotę przychodu z deklaracji za rok 2018,

kwotę przychodu z jednej z informacji od pracodawców (np. PIT-11) za rok 2019.

Kolejnym etapem będzie wyświetlenie PIT-u. Należy sprawdzić tam wszelkie dane. Jeśli nie wprowadzamy żadnych zmian, to akceptujemy przyciskiem zeznanie podatkowe i pobieramy Urzędowe Poświadczenie Odbioru.

W PIT-37 wyświetlanym w systemie znajdują się informacje od pracodawców/płatników, numer rachunku bankowego i dane z ubiegłorocznych zeznań, takie jak ulga na dzieci i dane organizacji pożytku publicznego (OPP), jeśli podatnik wskazał ją rok wcześniej. Dane te podatnik może oczywiście zmienić. Jeżeli podatnik chce skorzystać z innych ulg czy odliczeń np. z odliczenia darowizny na cele krwiodawstwa czy kultu religijnego, wydatków na cele rehabilitacyjne lub użytkowania internetu czy wpłat na IKZE – uzupełnia te dane w udostępnionym zeznaniu podatkowym samodzielnie.

SPRAWDŹ KONIECZNIE: Chcesz założyć własną działalność? Od marca rekordowe dotacje

Co bardzo ważne, w usłudze Twój e-PIT podatnik ma automatycznie wskazaną Organizację Pożytku Publicznego, której przekazał 1 proc. swojego podatku w roku ubiegłym, o ile dana OPP znajduje się nadal w Wykazie OPP, które mają prawo do otrzymania 1 proc. podatku należnego. Jeżeli w zeznaniu za rok ubiegły podatnik wskazał cel szczegółowy, to ten sam cel szczegółowy został również wskazany w przygotowanym zeznaniu. Oczywiście po zalogowaniu do usługi e-PIT, podatnik łatwo może zmienić zarówno dane dotyczące OPP, w tym nr KRS, a także cel szczegółowy.

W tym roku, tak jak w poprzednim, osoby, które nie wprowadzają zmian w swoim zeznaniu podatkowym nie muszą nic robić, bo zostaną rozliczone automatycznie. Jednak zalecamy skontrolowanie swojego zeznania on-line do 30 kwietnia, by mieć pewność, ze wszystko jest w porządku i nie mamy żadnej niedopłaty. Może się zdarzyć, że do zapłaty zostanie 1 zł i nieuregulowanie tego może zakończyć się nawet wpisem do rejestru dłużników.

Najnowsze