Jak rozliczyć PIT przez internet? Zobacz poradnik krok po kroku

2020-02-14 15:03

Pracodawcy przekazują już pracownikom PIT-y. Od soboty (15 lutego) na stronie podatki.gov.pl. można rozliczać się ze skarbówką elektronicznie. Pojawią się tam nasze zeznania podatkowe za 2019 rok przygotowane przez Krajową Administrację Skarbową.

Urzędnicy pomogą rozliczyć podatki.

i

Autor: Archiwum serwisu Urzędnicy pomogą rozliczyć podatki.

Jak rozliczyć PIT przez internet?
Coraz więcej osób rozlicza się ze skarbówką drogą elektroniczną. Przede wszystkim służy temu usługa Twój e-PIT. W 2019 roku cieszyła się ona dużą popularnością dzięki swojej prostocie, przystępności i możliwości rozliczenia podatku w dogodnym miejscu i czasie. Dzięki temu wpłynęło 7 mln e-PIT-ów od osób rozliczających się na formularzach PIT-37 i PIT-38. Wliczając w to wspólne deklaracje małżonków, z usługi w pierwszym roku działania skorzystało aż 8,8 miliona osób. Podatnicy mogą korzystać również ze znanego od lat systemu e-Deklaracje.

ZOBACZ TEŻ: Waloryzacja emerytur i rent 2020 już pewna! Podwyżki dla emerytów z podpisem prezydenta Dudy

Jak rozliczyć się on-line? Należy wejść na stronę podatki.gov.pl. Od 15 lutego będą tam dostępne zeznania podatkowe za 2019 rok przygotowane przez Krajową Administrację Skarbową. Na podanej stronie wybieramy rubrykę PIT, a następnie Twój e-PIT. Aby dostać się do swojego konta trzeba wpisać:

PESEL lub NIP z datą urodzenia,

kwotę przychodu z deklaracji za rok 2018,

kwotę przychodu z jednej z informacji od pracodawców (np. PIT-11) za rok 2019.

Kolejnym etapem będzie wyświetlenie PIT-u. Należy sprawdzić tam wszelkie dane. Jeśli nie wprowadzamy żadnych zmian, to akceptujemy przyciskiem zeznanie podatkowe i pobieramy Urzędowe Poświadczenie Odbioru.

W PIT-37 wyświetlanym w systemie znajdują się informacje od pracodawców/płatników, numer rachunku bankowego i dane z ubiegłorocznych zeznań, takie jak ulga na dzieci i dane organizacji pożytku publicznego (OPP), jeśli podatnik wskazał ją rok wcześniej. Dane te podatnik może oczywiście zmienić. Jeżeli podatnik chce skorzystać z innych ulg czy odliczeń np. z odliczenia darowizny na cele krwiodawstwa czy kultu religijnego, wydatków na cele rehabilitacyjne lub użytkowania internetu czy wpłat na IKZE – uzupełnia te dane w udostępnionym zeznaniu podatkowym samodzielnie.

SPRAWDŹ KONIECZNIE: Chcesz założyć własną działalność? Od marca rekordowe dotacje

Co bardzo ważne, w usłudze Twój e-PIT podatnik ma automatycznie wskazaną Organizację Pożytku Publicznego, której przekazał 1 proc. swojego podatku w roku ubiegłym, o ile dana OPP znajduje się nadal w Wykazie OPP, które mają prawo do otrzymania 1 proc. podatku należnego. Jeżeli w zeznaniu za rok ubiegły podatnik wskazał cel szczegółowy, to ten sam cel szczegółowy został również wskazany w przygotowanym zeznaniu. Oczywiście po zalogowaniu do usługi e-PIT, podatnik łatwo może zmienić zarówno dane dotyczące OPP, w tym nr KRS, a także cel szczegółowy.

W tym roku, tak jak w poprzednim, osoby, które nie wprowadzają zmian w swoim zeznaniu podatkowym nie muszą nic robić, bo zostaną rozliczone automatycznie. Jednak zalecamy skontrolowanie swojego zeznania on-line do 30 kwietnia, by mieć pewność, ze wszystko jest w porządku i nie mamy żadnej niedopłaty. Może się zdarzyć, że do zapłaty zostanie 1 zł i nieuregulowanie tego może zakończyć się nawet wpisem do rejestru dłużników.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki