Biuro podróży upadło

i

Autor: Shutterstock Biuro podróży upadło

Jak sprawdzić biuro podróży przed rezerwacją wycieczki?

2018-03-18 3:00

W bazie ERIF BIG znajdują się obecnie informacje dotyczące zadłużenia 267 biur podróży z całej Polski. Rekordzistą jest tour operator z Chorzowa. Ma zadłużenie sięgające ok. 325 tys. zł. Drugie miejsce w tym niechlubnym rankingu zajmuje biuro z Łodzi, które jest zadłużone na niewiele mniej, bo 320 tys. zł. Jednym z najważniejszych czynników podczas planowania wyjazdu powinno być sprawdzenie czy mamy do czynienia z wiarygodną firmą.

Jak zatem sprawdzić, czy biuro podróży jest stabilne finansowo?
Jedziemy na wymarzone wakacje, ale w połowie urlopu okazuje się, że nasze biuro podróży zbankrutowało. Hotel informuje, że nie mamy pokoju, linie lotnicze odmawiają zabrania nas na pokład, a telefon do biura naszego tour operatora milczy. Wymarzona wycieczka nagle staje się koszmarem. Wybierając biuro podróży na długo przed rozpoczęciem sezonu urlopowego, warto dokładnie sprawdzić organizatora naszej wycieczki. Niestety wciąż niewielu Polaków poświęca na to czas.

Zobacz też: Machlojki z wizami. Gdzie podziali się Ukraińcy, którzy przyjechali do pracy w Polsce?

– Zanim wybierzemy się w podróż, warto sprawdzić, jak radzi sobie biuro, które ma nas tam wysłać. Jest to bardzo proste. Wystarczy założyć w internetowym serwisie infoKonsument.pl bezpłatne konto, by móc sprawdzić, czy wybrana przez nas firma nie jest zadłużona i czy nie grozi jej niewypłacalność – mówi Edyta Szymczak, prezes zarządu ERIF Biura Informacji Gospodarczej S.A. - Zadłużenie biur podróży może mieć bezpośredni wpływ na ich codzienną działalność. Największe zadłużenia biur podróży wpisane do bazy ERIF wynikają z tytułu umowy dzierżawy, kredytu, leasingu oraz świadczeń usług pocztowych i telekomunikacyjnych.

Pamiętajmy również, że każdy operator wycieczki ma obowiązek przedstawić marszałkowi województwa oryginał gwarancji bankowej lub umowę ubezpieczenia. Dzięki tym dokumentom - jeśli operator zbankrutuje - klientów będzie można sprowadzić do kraju. Wykaz biur podróży, które spełniły te warunki, znajduje się na stronach Ministerstwa Sportu i Turystyki.

Statystyki dotyczące nieterminowego regulowania zobowiązań z tytułu ubezpieczeń przez biura podróży są niepokojące. Z tego tytułu w bazie ERIF BIG są aż 162 informacje gospodarcze. Najbardziej muszą w tym przypadku uważać podróżni z województwa śląskiego, gdzie jest 46 takich wpisów, mazowieckiego – 42 oraz małopolskiego – 32 wpisy. Szczególnie ważne są te związane z prowadzoną działalnością turystyczną. Jeśli biuro podróży nie wywiąże się z obowiązku posiadania ubezpieczenia, grozi mu zakaz prowadzenia działalności gospodarczej przez trzy lata.

Sprawdź również: Turysta wygrał z Zakopanem batalię o opłatę klimatyczną. Pieniądze do zwrotu?

Baza biura informacji gospodarczej ERIF to jednak nie tylko informacje o zadłużeniu, w bazie ERIF są też tzw. pozytywne informacje gospodarcze. Posiada je 1813 podmiotów związanych z branżą turystyczną. Najwięcej z nich znajduje się w województwie mazowieckim – 270, w małopolskim - 233 oraz śląskim - 195. W całej bazie ERIF jest aż 29 mln informacji pozytywnych związanych z różnymi przedsiębiorcami i klientami. Dlatego też informacje gospodarcze zawarte w raporcie na temat danego podmiotu powinno się oceniać kompleksowo.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze