Kradzieże w środkach komunikacji
Najwięcej zgłoszeń przyjmowanych przez policję dotyczy kradzieży w środkach komunikacji, szczególnie miejskiej. Najdogodniejszymi warunkami dla złodziei są tzw. „godziny szczytu” i przepełnione wtedy autobusy, tramwaje czy pociągi. Przebywanie w tłumie powoduje obniżenie czujności. Ponadto w większej zbiorowości wydłuża się czas reakcji na poszczególne bodźce. Oznacza to, że złodzieje mogą dłużej pozostać niezauważeni.
Kradzieże na ulicy
Kieszonkowcy i drobni złodzieje działają także na najbardziej zatłoczonych ulicach miast. Najczęściej są to te same osoby, które okradają ludzi w środkach komunikacji. Zatłoczone przecznice i place to dobre miejsca dla złodziei, szczególnie w sezonie letnim, kiedy po ulicach spaceruje wielu turystów. Wystarczy chwila nieuwagi, by nasz portfel, telefon czy aparat zmienił właściciela.
Kradzieże w pracy
Problem nie omija także miejsc pracy. Niekiedy zdarza się, że giną osobiste rzeczy pracowników z szatni, szafek, czy nawet z wbudowanych szuflad w biurkach. Niezwykle ciężko jest wskazać winowajcę, ponieważ bardzo często nie wiadomo czy to osoba z zespołu, czy ktoś z zewnątrz. Warto pamiętać o takich zabezpieczeniach, jak dodatkowe małe kłódki do szafek, czy własne kody dostępów.
Kradzieże kart płatniczych i skimming
W erze rozwoju płatności bezgotówkowych, głównymi celami złodziei są karty płatnicze oraz przechowywane na nich dane. Mimo stałego rozwoju nowych systemów zabezpieczeń, czarny rynek oferuje różnorodne technologie i sposoby na złamanie wieloetapowych certyfikatów w postaci haseł czy kodów. Skimming, czyli przechwytywanie danych z kart płatniczych to obecnie jedno z najczęstszych przestępstw dokonywanych bezpośrednio na kartach. Skimming pozwala na swobodne dokonywanie przelewów czy płatności bezgotówkowych zarówno w sklepach stacjonarnych, jak również internetowych.
Jak przeciwdziałać kradzieżom?
Z pomocą przychodzą torby, plecaki, portfele czy nawet specjalnie uszyte ubrania, wyposażone w dodatkowe zabezpieczenia uniemożliwiające kradzież.
- Na polskim rynku pojawiają się coraz nowsze technologie antykradzieżowe wykorzystywane w przedmiotach codziennego użytku, takich jak damskie i męskie torebki ze specjalnie zaprojektowanymi zamkami, których rozpięcie zajmuje o wiele więcej czasu lub jest całkowicie niemożliwe, co może zniechęcić złodzieja do kontynuowania próby kradzieży. Na rynku obecne są także tzw. portfele antykradzieżowe z technologią RFID, która uniemożliwia wykonanie skanu karty, a co za tym idzie, kradzieży pieniędzy oraz tożsamości. Sukcesem okazały się też ubrania antykradzieżowe, wykonane w antybakteryjnej technologii Polygiene, posiadające dodatkowe zabezpieczenia, jak np. kieszenie z technologią RFIDsafe - mówi Arkadiusz Majewski, właściciel firmy Red Bird, wyłącznego dystrybutora produktów marki Pacsafe.
Gadżety antykradzieżowe są ciekawym i skutecznym sposobem, aby uchronić się przed kradzieżą, jednak należy pamiętać, że wszystkie przedmioty, których celem jest pomoc w zachowaniu bezpieczeństwa, powinny być uzupełnieniem naszej ostrożności i rozwagi.