Na rynku istnieje bardzo duży wybór zabawek. Jak wybrać taką, która będzie bezpieczna dla dziecka? Na co zwrócić uwagę podczas zakupów? UOKiK ostrzega rodziców przed niebezpiecznymi zabawkami. Oto zasady, których należy przestrzegać, aby dziecku nic się nie stało podczas zabawy.
Zobacz też: Dzień Dziecka. Strach kupować zabawki! W 2016 r. z rynku wycofano 55 tys. sztuk!
1. Sprawdź, czy zabawka nie ma ostrych krawędzi oraz sztywnych lub wystających elementów, które mogłyby zranić dziecko. Jeżeli zdecydujesz się na zakup krzesełka, stolika czy dziecięcej deski do prasowania, wybierz taki przedmiot, który został wyposażony w blokadę zabezpieczającą.
2. Upewnij się, że na zabawce znajduje się znak CE. Świadczy on o tym, że producent gwarantuje spełnienie podstawowych wymogów bezpieczeństwa.
3. Przeczytaj instrukcję obsługi zabawki i postępuj zgodnie z jej zaleceniami. Jest to szczególnie ważne w przypadku hulajnóg, huśtawek, hamaków oraz przedmiotów, które wymagają samodzielnego montażu.
4. Jeżeli do zabawki dołączono linki lub sznurki, sprawdź, czy ich długość jest dostosowana do wieku malucha. W przypadku dzieci poniżej 3. roku życia długość sznurka nie powinna sięgać 220 milimetrów! Zbyt długie sznurki grożą zaplątaniem ręki, głowy, szyi lub innej kończyny. Przed zakupem huśtawki upewnij się, czy lina jest dostatecznie grupa.
Zobacz też: Historia wielkich marek. LEGO – firma, której żaden pech niestraszny
5. Upewnij się, że zabawka nie zawiera małych, ruchomych elementów, które mogą zostać połknięte lub spowodować zakrztuszenie.
6. Sprawdź, czy w skład zabawki nie wchodzą elementy, które mogą doprowadzić do zatrzaśnięcia części ciała dziecka lub grożą zmiażdżeniem.
7. Kupuj lalki i figurki sprawdzonych producentów. W przeciwnym razie istnieje ryzyko, że zawierają one szkodliwe ftalany, które stosuje się do zmiękczania plastiku. Ich zawartość powyżej 0,1 proc. grozi zaburzeniem gospodarki hormonalnej dziecka.
W Polsce kontrolę zabawek na zlecenie UOKiK przeprowadza Inspekcja Handlowa. Inspektorzy zwracają uwagę na to, czy zabawka posiada znak CE, czy dołączono do niej niezbędne ostrzeżenia i instrukcje obsługi. Dokładniejsze analizy są przeprowadzane w laboratoriach UOKiK, gdzie pod uwagę bierze się takie czynniki, jak: skład, wykonanie, emisja hałasu czy obecność niedozwolonych substancji. W zeszłym roku inspektorzy stwierdzili występowanie tych ostatnich w 281 spośród wszystkich 2302 przebadanych zabawek.
Źródło: uokik.gov.pl