licznik energii

i

Autor: pixabay.com

Jak wybrać taryfę na prąd? Zmiana dostawcy prądu

2022-01-11 13:28

Ceny prądu ostro poszły w górę, w 2022 roku dużo więcej zapłacimy za rachunki za energię. W takiej sytuacji warto rozważyć zmianę taryfy energetycznej lub pomyśleć o zmianie dostawcy prądu. Zdecydowana większość z nas nigdy nie zmieniała taryfy, chociaż taka zmiana mogłaby być zdecydowanie bardziej korzystna.

Od 1 stycznia 2022 roku stawki taryf za energię wzrosły średnio o 37 proc. Taką decyzję podjął prezes Urzędu Regulacji Energetyki. Odbiorcy w podstawowej dla gospodarstw domowych grupie G11, dla których sprzedawcą z urzędu są firmy Enea, Energa, PGE i Tauron, zapłacą za energię ok. 17 złotych netto miesięcznie więcej. Zatwierdzono także wzrost stawek dystrybucji dla gospodarstw domowych, co również podnosi rachunek o kolejne pieniądze. Na rachunkach za energie możemy zaoszczędzić zmieniając taryfę albo dostawcę prądu.

Zmiana taryfy

Ceny taryf kontroluje URE – Urząd Regulacji Energetyki. Zmiana taryfy energetycznej jest bezpłatna i można ją dokonać raz na 12 miesięcy. Wystarczy złożyć odpowiednie pismo u lokalnego dystrybutora energii elektrycznej. Do zmiany taryfy wystarczy aneks do umowy, nie jest konieczne podpisanie nowej umowy z naszym sprzedawcą prądu. W zależności od dostawcy taryfę będziemy mogli zmienić tylko co jakiś czas, np. raz w roku. Zmiana taryfy może też wymagać wymiany licznika energii, np. przy przejściu z taryfy całodobowej na dwustrefową.

Express Biedrzyckiej - Władysław Kosiniak-Kamysz: Polski Ład to bajzel. Trzeba wyrzucić do kosza to cholerstwo

Rodzaje taryf

* G11 – taryfa jednostrefowa (całodobowa). To najczęściej spotykana taryfa w naszym kraju. Cena za energię elektryczną jest stała przez całą dobę i każdego dnia tygodnia.

* G12 – taryfa dwustrefowa (godzinowa). Opłaty są rozdzielone na dwie części: szczytową i pozaszczytową.

Wyższa cena szczytowa obowiązuje od 6:00 do 13:00 i od 15:00 do 22:00.

Niższa cena pozaszczytowa obowiązuje przez resztę doby, czyli od 22:00 do 6:00 oraz od 13:00 do 15:00.

* G12w – taryfa dwustrefowa ( tygodniowa). Od poniedziałku do piątku obowiązują godziny wspomniane w taryfie G12, w soboty, niedziele i dni świąteczne obowiązuje natomiast niższa cena – pozaszczytowa.

Jak zmienić dostawcę energii elektrycznej?

Mamy prawo do zmiany sprzedawcy energii elektrycznej. Stawki oferowane przez wszystkich dostawców energii elektrycznej można znaleźć w specjalnym serwisie Urzędu Regulacji Energetyki, warto też skorzystać z porównywarek cen energii.

Trzeba sprawdzić: czas trwania umowy, warunki wypowiedzenia umowy oraz jej przedłużenia, okres płatności i sposób ich naliczania, koszty związane z zerwaniem umowy, a także dodatkowe promocje i wysokość opłaty handlowej.

Ceny prądu i gazu do góry. Jak zacząć oszczędzać na rachunkach?

Zmiana sprzedawcy prądu jest zawsze bezpłatna. Jeśli zdecydujemy się na zmianę sprzedawcy, napiszmy bezpośrednio do wybranego dostawcy prądu. Możliwe jest, że cała procedura zostanie przeprowadzona przez niego na podstawie pełnomocnictwa, jakiego klient udziela wybranemu przez siebie nowemu sprzedawcy

Zmiana dostawcy krok po kroku:

* Wypowiedzenie umowy dotychczasowemu sprzedawcy energii,

* Zawarcie umowę z OSD (Operator Systemu Dystrybucyjnego) o świadczenie usług dystrybucji.

* Poinformowanie swojego OSD o podpisaniu umowy sprzedaży z nowym sprzedawcą (stosowne dokumenty udostępnia operator)

* Dostosowanie liczników do nowej taryfy (jeśli jest konieczne) – zmiana sprzedawcy prądu może wymagać dokonania modyfikacji liczników, której koszty OSD

* Końcowe rozliczenie z dotychczasowym sprzedawcą i odczyt licznika – operator przekazuje dotychczasowemu sprzedawcy stan licznika na dzień zmiany sprzedawcy.

Sonda
Obawiasz się podwyżki cen prądu?
Najnowsze