Niższy VAT za gaz, prąd, ciepłownictwo. Jest zielone światło, ale co z zerowym podatkiem VAT?
Ceny gazu, prądu idą w górę. Polacy już dostają ogromne rachunki za gaz i prąd. Czy zerowy VAT na prąd, gaz, energię cieplną jest w ogóle jeszcze możliwy? Tadeusz Kościński skierował 16 grudnia wniosek do Komisji Europejskiej w sprawie stosowania zerowej stawki VAT na gaz ziemny, energię elektryczną i ciepłownictwo. Czy jest reakcja i odpowiedź na to? Jak podało RMF FM, Komisja Europejska w przesłanym RMF FM oświadczeniu potwierdza, że otrzymała list ministra Kościńskiego z 16 grudnia w tej sprawie i zapewnia, że "jest w kontakcie z polskimi władzami". Ale nieoficjalne źródła RMF FM w KE, jak i Radzie UE, wykluczyły możliwość zgody na zerowy VAT na produkty energetyczne. Dlaczego? Rozmówcy twierdzą, że polskie władze dobrze wiedzą, że zerowy VAT na gaz ziemny, energię elektryczną i ciepłownictwo nie jest możliwy, bo same zgodziły się 7 grudnia - podczas posiedzenia unijnych ministrów finansów - na nową dyrektywę VAT-owską, która wyklucza zerowy VAT na wymienione produkty energetyczne. Nowa dyrektywa VAT-owska dopuszcza jedynie obniżoną stawkę, od której UE i tak będzie odchodzić począwszy od 2030 roku ze względu na tzw. Zielony Ład.
Nie da się więc potraktować polskiego wniosku o zerowy VAT na gaz, elektryczność i ciepłownictwo tak jak wniosku o zerowy VAT na żywność - przekazał RMF FM wysoki rangą przedstawiciel UE.
Polecany artykuł:
Za to jest zielone światło Unii Europejskiej na obniżenie tego VAT-u na gaz, prąd czy ciepłownictwo w wysokości co najmniej 5 procent. Ale o zerowej stawce nie ma mowy.