Leczenie uzdrowiskowe

Jak załatwić sanatorium z refundacją NFZ? Sprawdziliśmy specjalnie dla Ciebie

2022-09-26 5:26

Chętni by wybrać się do sanatorium najczęściej zastanawiają się jak się je załatwia, czy potrzebne jest skierowanie, ile kosztuje wyjazd, a przede wszystkim – jak długo trzeba będzie czekać w kolejce. Sprawdziliśmy specjalnie dla Was, jak załatwić sanatorium z refundacją NFZ.

Najpierw skierowanie do sanatorium NFZ

Na wielką reformę leczenia sanatoryjnego zapowiadaną przez ministra zdrowia Adama Niedzielskiego przyjdzie nam poczekać do 2024 roku. Wtedy to skorzystasz z e-skierowania, a po otrzymaniu zgody na leczenie wybierzesz, gdzie chcesz pojechać. Na razie wszystko działa po staremu.

Do sanatorium z NFZ wyjedziesz tylko ze skierowaniem. Wydaje je lekarz ubezpieczenia zdrowotnego, np. lekarz pierwszego kontaktu. Lekarz dokładnie opisze w nim twój stan zdrowia i określi w jakim stopniu jesteś samodzielny oraz zdolny do samoobsługi. Zaznaczy też, jakie zabiegi z wykorzystaniem naturalnych surowców leczniczych nie są wskazane w twoim przypadku. W ocenie stanu twojego zdrowia pomogą lekarzowi badania laboratoryjne i diagnostyczne oraz wyniki konsultacji specjalistycznych (wyniki badań krwi, oczu, RTG klatki piersiowej, EKG i inne). Powinieneś je dostarczyć, a jeśli byłeś w szpitalu przynieść kserokopię szpitalnej karty informacyjnej.

Warto wcześniej zapytać w przychodni, jakie dokumenty (wyniki badań, kopia karty szpitalnej itp.) należy przynieść do wglądu, żeby sprawę załatwić podczas jednej wizyty.

Nie dostaniesz skierowania, jeśli nie leczyłeś się ambulatoryjnie albo szpitalnie, ale uważasz, że wyjazd do sanatorium dobrze ci zrobi. Leczenie uzdrowiskowe jest zawsze kontynuacją leczenia szpitalnego lub ambulatoryjnego. Aby dostać skierowanie musisz być też wystarczająco sprawny, aby odbyć podróż do uzdrowiska, a także samodzielny, zdolny do samoobsługi i korzystania z zabiegów leczniczych.

Skierowanie do sanatorium trzeba przesłać do oddziału wojewódzkiego NFZ, na terenie którego mieszkasz. Może to zrobić lekarz, który je wystawił lub ty sam. Skierowanie można wysłać pocztą lub przynieść do NFZ osobiście. Trzeba to zrobić najpóźniej 30 dni od daty wystawienia, inaczej straci ono ważność.

Odmowa lub akceptacja skierowania do sanatorium NFZ

Twoje zarejestrowane skierowanie dostanie lekarz specjalista w dziedzinie balneologii i medycyny fizykalnej lub rehabilitacji medycznej. Może uznać je za uzasadnione, a tym samym twoje leczenie uzdrowiskowe za celowe lub odmówić takiego leczenia z powodu przeciwwskazań lub brak wskazań. Niepotwierdzone skierowanie zostanie zwrócone lekarzowi, który je wystawił, a ty dostaniesz pisemną informację o odmowie leczenia.

Uwaga: Decyzja o odmowie leczenia jest ostateczna i nie możesz się od niej odwołać!

Jeśli zakwalifikujesz się do leczenia uzdrowiskowego, czyli do wyjazdu do sanatorium, zostaniesz o tym powiadomiony pisemnie. Od tej chwili będziesz czekać na list z terminem wyjazdu (na taki list czeka się około 2 lat). List zawiadamiający o terminie wyjazdu dostaniesz na minimum 14 dni przed początkiem turnusu.

Odpłatność za pobyt w sanatorium 2022 roku

Dorosły pacjent przebywający w sanatorium ponosi koszt zakwaterowania i wyżywienia. Wysokość opłaty za jeden dzień pobytu pacjenta zależy od standardu pokoju. W tzw. sezonie tańszym (od 1 października do 30 kwietnia) – opłaty zaczynają się od 10,10 zł za pokój wieloosobowy bez pełnego węzła higieniczno-sanitarnego i sięgają 31 zł za pokój jednoosobowy z pełnym węzłem higieniczno-sanitarnym.

Droższy sezon rozliczeniowy, czyli okres od 1 maja do 30 września już się kończy. W tym przypadku opłaty wynosiły odpowiednio 11,30 i 38,90 zł za dzień pobytu.

Zapłacisz także za przejazd do sanatorium w obie strony, częściowo za wyżywienie, za pobyt opiekuna, jeśli będzie ci towarzyszył, za zabiegi niezwiązane z twoją chorobą podstawową (bezpośrednią przyczyną skierowania do sanatorium) oraz za klimat (opłata klimatyczna).

Jeśli nie stać cię na częściowe pokrycie kosztów, możesz ubiegać się o dofinansowanie z NFZ. Mogą je uzyskać tylko osoby ubezpieczone, które złożą podanie z potwierdzoną informacją o dochodach i skierowanie do sanatorium wraz z dokumentacją i wynikami badań w wojewódzkim oddziale NFZ. Na decyzję czeka się do 30 dni roboczych.

Jak długo trzeba czekać? Kolejki oczekujących do sanatorium NFZ

W każdej chwili możesz sprawdzić, na jakim etapie jest realizacja twojego skierowania. Służy do tego przeglądarka na stronie www.skierowania.nfz.gov.pl. Trzeba wpisać w nią numer swojego skierowania oraz złożoną z 8 cyfr datę urodzenia, np. 19550728, a następnie kliknąć „wyszukaj”.

Wyszukiwarka podaje m.in. orientacyjny czas oczekiwania, liczbę osób w kolejce oczekujących, termin i miejsce leczenia, nazwę uzdrowiska i jego adres. A jak szybko posuwa się teraz kolejka do sanatorium? Obecny szacowany czas oczekiwania w kolejce do sanatorium to ok. 2,5 roku.

Nie ma już obowiązku weryfikacji skierowań po upływie 18 miesięcy od dnia ich wystawienia, co wcześniej było regułą. Zrezygnowano z tego, ponieważ większość oddziałów wojewódzkich NFZ przekracza 18 miesięcy oczekiwania na sanatorium, a to powoduje, że wszystkie skierowania trzeba by weryfikować.

Zobacz GALERIĘ - Nowe zasady wyjazdów do sanatorium z NFZ

Sonda
Czy byłeś/aś kiedyś w sanatorium w ramach NFZ?
Forum w Karpaczu 2022: Magdalena Rzeczkowska
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze