Inflacja na sześć

i

Autor: Shutterstock Jakie są trzy kluczowe elementy odpowiedzialne za inflację

Jak zatrzymać inflację? Niższe podatki, wyższe stopy procentowe!

2022-02-11 15:38

Czy istnieje recepta na obniżenie inflacji? Jak tłumaczy ekonomista dr Marian Szołucha z Instytutu Prawa Gospodarczego w rozmowie z portalem infoWire.pl są sposoby na obniżenie inflacji. "Niższe podatki, mniej regulacji tak by firmy mogły funkcjonować po prostu taniej, a więc i efektywniej" - mówi Szołucha i wskazuje, że na inflację w Polsce wpływa szereg czynników. "Według ostatnich badań, w około czterdziestu procentach jest to tak zwana inflacja importowana, czyli wynikająca z czynników zupełnie zewnętrznych, na które ani rząd, ani władze monetarne nie mają wpływu" - stwierdza ekonomista.

Liczę na to, że około połowy roku inflacja będzie w mocnym trendzie spadającym - stwierdził w piątek premier Mateusz Morawiecki. Dodał, że decyzja ws. ewentualnego przedłużenia tarczy antyinflacyjnej zostanie podjęta około połowy roku. Jak powiedział premier Morawiecki, realne działania antyinflacyjne, jakie podjął rząd "zostały określone przez ekonomistów jako najdalej posunięta tarcza antyinflacyjna w Europie".

"Po sierpniu tego roku raczej przewiduję taki scenariusz, żeby nie było gwałtownego powrotu do poprzednich stawek; żeby ten powrót był łagodny, żeby był selektywny, odpowiadał projekcji inflacji w kolejnych miesiącach" - ocenił premier.

Express Biedrzyckiej - Marek Sawicki: W nowy rok wejdziemy z dwucyfrową inflacją

Recepta na inflację

"Inflacja w Polsce jest nieco wyższa niż w pozostałych krajach europejskich, to jest do pewnego stopnia naturalne, bo kraje rozwijające się, do których ciągle jeszcze należymy, w przypadku jakichkolwiek zawirowań gospodarczych, dotykane są ich skutkami nieco silniej niż kraje najbogatsze, najwyżej rozwinięte, o największych zasobach kapitału" - powiedział Szołucha w rozmowie z infoWire.pl.

Jego zdaniem receptą na obniżenie inflacji są "niższe podatki, mniej regulacji tak by firmy mogły funkcjonować po prostu taniej". "Trzeba będzie jeszcze nieco podnieść na pewno stopy procentowe, zacieśnić politykę monetarną, ściągnąć nadmiar pieniądza z rynku, trochę schładzając jednocześnie gospodarkę. Mam nadzieję, że też o inną refleksję pokuszą się rządzący, tak w Polsce, jak i w Europie. Mówię o deregulacji, o obniżeniu podatków, które też na inflację działały stymulującą w ostatnich latach" - dodał

Sonda
Czy obecna drożyzna wpłynęła na twoje życie?

Tarcza antyinflacyjna

W ramach tarczy antyinflacyjnej został obniżony VAT na paliwo do 8 proc., VAT na żywność do 0 proc., a także na gaz do 0 proc. (od 1 stycznia spadł z 23 do 8 proc., a od 1 lutego z 8 do 0 proc.), na prąd do 5 proc. (obniżka z 23 do 5 proc.) i na ciepło do 5 proc. (od 1 stycznia spadł z 23 do 8 proc., a od 1 lutego z 8 do 5 proc.).

Według Głównego Urzędu Statystycznego, ceny towarów i usług konsumpcyjnych w grudniu 2021 r. wzrosły rdr o 8,6 proc., a w porównaniu z poprzednim miesiącem ceny wzrosły o 0,9 proc.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze