gaz

i

Autor: Marcin Smulczyński/SUPER EXPRESS W poniedziałek gaz w Europie drożeje

Może zabraknąć gazu. Dostałeś takie pismo?

2022-02-10 17:08

Polska Spółka Gazownictwa (PSG) wysłała do części swoich klientów pisma informujące, że może zabraknąć gazu. Jak się okazuje, przedsiębiorcy są odbiorcą "podlegającym ograniczeniom w 12. stopniu zasilania". Jeśli więc doszłoby do skurczenia się zapasów surowca, zostaliby odcięci od dostaw gazu. Właściciele firm są oburzeni.

Gaz nie tylko drożeje, ale zaczyna go brakować

Przedsiębiorcy w ostatnim czasie maja wiele powodów do narzekań. Polski Ład jest póki co oceniany przez nich jako wielką klapę, która skomplikowała prawo podatkowe. Do tego wzrosły składki ZUS, a gaz podrożał nawet o kilkaset procent. Teraz wychodzi jeszcze, że firmy są zagrożone odcięciem od zasilania w surowiec. W teorii do takiej sytuacji mogłoby dojść np. w razie eskalacji konfliktu między Rosją, a Ukrainą. A jak jest w praktyce?

ZOBACZ Ceny gazu 2022: Jakiego dostawcę wybrać?

Dostali gigantyczną podwyżkę ceny gazu na święta. Wielopokoleniowa piekarnia na Pradze upada!

Jak jednak dowiedziało się money.pl od Urzędu Regulacji Energetyki, wysyłanie takich pism jest standardowym działaniem, które nie wynika z bieżących przepisów Unii Europejskiej. Operatorzy systemu przesyłowego lub dystrybucyjnego gazu muszą w ciągu 14 dni od decyzji prezesa URE o ograniczeniach przekazać o tym informację swoim klientom.

Sprawdź to! Podwyżki pensji 2022: W tych zawodach najlepiej się zarabia

Czy może dojść do ograniczeń dostaw gazu?

Jak pisze Puls Biznesu, w ostatnim czasie zmalała podaż gazu, co oczywiście musiało odbić się na jego wysokich cenach. Analitycy Rystad Energy w rozmowie z PB zaznaczają jednak, że całkowite odcięcie od rosyjskiego gazu jest mało możliwe, jednak końcówka zimy może być dla dostawców, więc i odbiorców bardzo trudna.

Sonda
Kościoły i parafie powinny płacić za gaz jak firmy?
Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze

Materiał sponsorowany