Uber

i

Autor: Materiały prasowe Uber

To koniec tanich przewozów? Unia Europejska uderzy w Ubera i Bolta

2021-12-08 7:18

Jak podaje "Rzeczpospolita" już w środę, a najpóźniej w czwartek, Komisja Europejska ma przedstawić projekt dyrektywy, która ureguluje zasady zatrudniania pracowników poprzez platformy cyfrowe, takie jak Uber, czy Bolt. Wprowadzone może być nawet domniemanie zatrudnienia na etacie, co może utrudnić pracę, jako kierowcy. W efekcie przedsiębiorcy będą musieli się tłumaczyć, dlaczego stosują inną metodę zatrudnienia niż etat. Regulacja może wpłynąć nawet na formy zatrudnienia influencerów, czy youtuberów.

Komisja Europejska wprowadzi nową regulację, która najbardziej dotknie Ubera i Bolta

Jak pisze w środę "Rzeczpospolita", Komisja Europejska oszacowała, że wartość gospodarki opartej na platformach cyfrowych w UE od 2016 r. wzrosła prawie pięciokrotnie, z 3 mld euro do około 14 mld euro w 2020 r. Dodaje, że we wszystkich państwach UE pracuje obecnie w ten sposób nawet 4 mln pracowników.

ZOBACZ Uber i Bolt są już taksówkami. Nowe przepisy "bez bezpośredniego wpływu" na ceny kursów?

Pomorskie: Uber przydzwonił na czerwonym. "Ręce opadają"

"Propozycja KE trafi do Parlamentu Europejskiego, gdzie w trilogu Komisji, Parlamentu Europejskiego i Rady UE zostaną ostatecznie opracowane te przepisy. Okazuje się, że Parlament w swoim stanowisku przesłanym do KE na etapie konsultacji nowych rozwiązań zaproponował nawet wprowadzenie domniemania zatrudnienia na etacie na platformie cyfrowej. W razie odstępstwa od tej zasady to przedsiębiorca musiałby tłumaczyć, dlaczego stosuje inną niż etat formę zatrudnienia" - czytamy.

Nie tylko Uber i Bolt. Regulacja może dotknąć influencerów i youtuberów

Dodano, że skutkiem unijnej regulacji mogą być gruntowne zmiany w zasadach zatrudnienia nie tylko kierowców i kurierów dowożących jedzenie, ale nawet informatyków, influencerów czy youtuberów, świadczących swoje usługi za pośrednictwem różnych platform cyfrowych. (PAP)

Sonda
Czy korzystasz z aplikacji Uber?
Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze