Ksiądz

i

Autor: SHUTTERSTOCK Ksiądz

Emerytura księdza

Jaką emeryturę otrzymuje ksiądz? Będziesz w szoku

2023-04-01 0:41

23 października wypada Światowy Dzień Kapłana. Z tej okazji bierzemy pod lupę emerytury księży. Choć przychody duchownych generalnie owiane są tajemnicą, to emerytury duchownych wcale nie tak trudno można wyliczyć. Księża, którzy z racji wieku przechodzą na emeryturę, pobierają pieniądze zarówno z ZUS, jak i z Funduszu Kościelnego. Zobacz, jaką ksiądz może mieć emeryturę.

Emerytura księdza. Ile wynosi?

Choć duchowni teoretycznie powinni żyć w ubóstwie, to wiemy, że w praktyce raczej tak to nie wygląda. Za swoją pracę często pobierają wynagrodzenia (np. księża katecheci), w związku z czym po przekroczeniu wieku emerytalnego księża mają też prawo do emerytury z ZUS tak jak każdy pracujący na etacie obywatel. Na jaką emeryturę mogą liczyć księża? Świadczenie z ZUS księdza emeryta zależy od jego zarobków i wysokości odprowadzanych składek emerytalno-rentowych. Jeśli były one odprowadzane od najniżej krajowej pensji, to i emerytura będzie odpowiednio niska rzędu tysiąca złotych. Ale na przykład księża pracujący w szkołach, na uczelniach już tak niskich świadczeń nie mają. Przy średnich zarobkach i emerytura będzie średnia na poziomie 2,5 tys. zł. 

Ale budżet księdza emeryta nie jest zasilany tylko kasą z ZUS. Księża po ukończeniu 65. roku życia otrzymują emeryturę z ZUS-u, a po ukończeniu 75. roku życia dodatkowo z Funduszu Kościelnego. Tym sposobem ostatecznie kwota otrzymywana przez osoby duchowne to często 5 tys. zł.

Pieniądze to nie wszystko. Tomasz Gontarz
Sonda
Czy emerytura/renta starcza Ci na życie?
Listen to "KSIĘŻA uprawiali SEKS z ZAKONNICAMI. Cała prawda o mariawitach." on Spreaker.
Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze