Minimalna temperatura w pracy. Co mówią przepisy?
Kwestia temperatury w pracy jest poruszana nie tylko latem, gdy wysokie temperatury utrudniają normalne funkcjonowanie. Spółka zajmująca się dystrybucją towaru dostała zalecenie od Okręgowego Inspektoratu Pracy nakazujące zapewnienie pracownikom temperatury w hali powyżej 14 stopni. Spółka zaskarżyła tą decyzję - NSA oddalił zażalenie. Jakie są konkretne zalecenia w kwestii temperatury?
Pracodawca jest zobowiązany do zapewnienia pracownikom temperatury odpowiedniej do charakteru wykonywanej pracy. Wymagania dotyczące temperatury w pomieszczeniach pracy regulują przepisy z § 15 i 30 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy - informuje Poradnik Przedsiębiorcy.
Minimalna temperatura w pracy biurowej. Jaka obowiązuje?
Temperatura w miejscu wykonywanej pracy nie powinna być niższa niż 14 stopni Celsjusza - chyba, że nie pozwalają na to warunki technologiczne. W przypadku pomieszczeń biurowych lub miejsc, gdzie wykonywana jest lekka praca fizyczna - temperatura minimalna wynosi 18 stopni.
Jaka temperatura w pracy na zewnątrz?
Przepisy obejmują także osoby wykonujące pracę na zewnątrz. Pracownicy powinni mieć zapewnione w pobliżu miejsca pracy pomieszczenia umożliwiające pracownikom schronienie się przed opadami atmosferycznymi, ogrzanie się oraz zmianę odzieży. Lokale stanowiące schronienie powinny być wyposażone w urządzenia umożliwiające odgrzanie posiłków.
W przypadku braku możliwości zapewnienia lokali tego typu należy zapewnić pracownikom w pobliżu miejsca ich pracy odpowiednie źródła ciepła, przy zachowaniu wymagań ochrony przeciwpożarowe - zaznacza Poradnik Przedsiębiorcy.
Ciepłe posiłki profilaktyczne w pracy. Obowiązki pracodawcy w okresie zimowym
W okresie zimowym pracodawcy mają obowiązek zapewnienia pracownikom ciepłych posiłków profilaktycznych. Jak informuje Poradnik Przedsiębiorcy taki obowiązek spoczywa na pracodawcy gdy pracownik wykonuje prace związane z wysiłkiem fizycznym, powodującym w ciągu zmiany roboczej wydatek energetyczny organizmu powyżej 1500 kcal (6280 kJ) u mężczyzn i powyżej 1000 kcal (4187 kJ) u kobiet, wykonywane na otwartej przestrzeni w okresie zimowym. Okres zimowy dla celów wydawania posiłków profilaktycznych trwa od 1 listopada danego roku do 31 marca kolejnego roku.
Polecany artykuł: